Káhira 80. let a osudový vztah, který se hluboce propíše do osudů celé rodiny. Tárik vyrůstá v pohodlí a bohatství, protože jeho otec je lékař a už z pozice svého povolání požívá jistou prestiž. Chlapce se nikdo neptal, co by chtěl vlastně dělat, o jeho osudu bylo rozhodnuto dávno předtím, než z toho mohl mít rozum, protože se očekává, že půjde v jeho šlépějích. Kdyby však otec tušil, k čemu synova lékařská kariéra povede, možná by si to s ní rozmyslel.
Tárikův otec zemře předčasně a je na mladíkovi, aby se ujal jeho praxe i role hlavy rodiny. Ani jedno mu není vyloženě zatěžko. Vedle péče o otcovy pacienty, kteří si mohou dovolit za jeho služby bohatě zaplatit, však jeden den v týdnu věnuje taky chudým nemohoucím, které ošetřuje v podstatě jako charitativní projekt, z nějž mu neplyne žádný zisk. Právě tady se setká s Alím, mladíkem s těžce nemocnou matkou, která si je dobře vědoma toho, co se s ní jednou stane, ale odmítá být na obtíž a především nechce přidělávat starosti synovi. I Tárik dobře ví, že jí nedokáže pomoct, zároveň se však nedovede od jejího domu držet dál. Na Alím je totiž něco, co ho pokouší a láká.
Tárik vždycky žil zcela spořádaným a bezúhonným životem. Věnuje se své praxi, má vynikající vztah s matkou i sestrou, oženil se s dávnou láskou a v manželství jim to klape. Minimálně na první pohled to tak vypadá. Jeho manželka však jako by nedokázala být spokojená, má tendence utíkat neustále někam pryč a Tárika to vede k hledání vlastního štěstí někde jinde. Když je s Alím, nic si neplánuje a nemá žádné zakázané touhy, prostě mu jen chce být nablízku. Mezi nevinným přátelstvím a zrádně nebezpečnými city je však velmi tenká hranice...
Román je rozdělen do tří částí, které postupně popisují život hlavního hrdiny a také život vypravěče. Po celou první polovinu je příběh líčen falešnou du formou, jelikož je vyprávěn primárně ve druhé osobě, ovšem sem tam promluví i sám vypravěč a přejde tím pádem do ich formy. Ta se potom stává primárním nástrojem vyprávění ve druhé části, kdy se však vypravěč k druhé osobě na pravidelné bázi vrací. Až do momentu, kdy se román překlene do své druhé půle navíc čtenář netuší, kdo oním vypravěčem vlastně je a jaký vztah jej váže k hlavnímu hrdinovi. Popis události však velmi přesně reflektuje název, v příběhu se totiž pracuje s informacemi, které má mluvčí a které si, dle svých vlastních slov, mohl i přimyslet či přibájit, pokud mu scházel reálný základ.
Co o tobě vím je hluboce lidský příběh o různých podobách lásky a jejího hledání. Oba hlavní hrdinové, tedy Tárik i vypravěč, se skrz ni jistým způsobem definují a pokouší se určit, kde přesně v jejich životě vlastně stojí. Autor má velmi vybroušený styl, který si díky silné rytmizovanosti zachovává poetičnost, který je však zároveň syrový v zobrazovaných emocích. Staví své hrdiny na životní křižovatky a ukazuje, jaké drobnosti mohou vést k zásadním životním rozhodnutím. Příběh není komplikovaný ani bohatý na akci, spíše naopak. Je to příběh o hledání cesty k sobě, svazujících emocích i pocitech nedostatečnosti, které mohou vytrysknout napovrch nečekanými způsoby. Příběh, který se do vás dovede zakousnout a hluboce ve vás rezonovat už jen pro své téma i způsob, jakým je vyprávěn.
Žádné komentáře:
Okomentovat