Záporáci jsou obvykle bráni jako ti zlí, jako zloduši, kteří bez ustání komplikují hrdinům život. Tak nějak na ně nedokážeme pohlížet jako na lidské bytosti a nechce se nám vyvíjet snahu o pochopení jejich pohnutek. Ale co když jsou to jen nešťastní, osudem zkoušení jedinci, kteří by rádi aspoň jednou uspěli? Třináct spisovatelů YA literatury spojilo své síly s třinácti youtubery a pokouší se ukázat, že i zloduši mohou být v jádru kladní.
Každý z vybraných autorů dostal od jednoho z youtuberů konkrétní zadání, na jehož základě sepsal povídku. Objevují se tak rozmanité příběhy založené nejčastěji na mytologii, ovšem mnohdy pracující také s archetypem hrdiny. Můžete si tak vychutnat třeba příběh Medúzy, tak trochu jiného Sherlocka Holmese nebo moderní verzi příběhu o králi Artušovi. Zadání každé z povídek se objevuje až na konci příběhu, takže čtenář předem neví, do čeho jde.
Každý z autorů pojal zadání po svém, přičemž ne všichni se ho striktně drží. Mnohdy ho berou spíš jako volnou inspiraci, na jejímž základě vytváří zcela nezávislý příběh. Řada povídek postihuje poměrně dlouhé časové období a obsahuje značný vývoj postav, což není pro tento žánr zcela obvyklé. Každý příběh je následně zadavatelem z řad youtuberů okomentován, a to buď přímo nějakým typem hodnocení, nebo nepřímo volně inspirovaným článkem.
Literární kvalita jednotlivých textů je proměnlivá. V případě blogerských komentářů je to odpustitelné, byť mnohé z nich by se daly označit za nenápadité. Překvapivé je to však v případě povídek renomovaných autorů, z nichž mnohé postrádají originalitu, nápad i vtip, problematické bývají také pointy, které hrají u tak krátkých textů důležitou úlohu a většině povídek úplně schází.
Kniha by měla být antologií o zloduších, i v tomto případě je však tematické vymezení mírně problematické. V některých povídkách je těžké pochopit, kdo je vlastně padouch, protože všechny postavy jsou vykresleny podobně. V jiných textech jsou zase zloduši až přespříliš glorifikováni, takže jejich padoušství se stírá. Jednotlivé povídky splývají, většině chybí nějaký prvek, který by je dělal zapamatovatelnými.
S láskou tě nenávidím je zajímavým pokusem o pochopení psychologie zločinců a převyprávění příběhů z jejich úhlu pohledu, bohužel však nepřináší nic zvlášť nového ani zajímavého. Většina povídek je předvídatelná a nezajímavá, řadě z nich chybí pořádné vyvrcholení nebo zajímavá pointa. Jedná se o průměrné čtení, které sice neurazí, ale rozhodně nenadchne.
Žádné komentáře:
Okomentovat