Na léto si děláme plány všichni. Je to totiž čas dovolených a dá se proto předpokládat, že nás všechny čekají nějaké ty prázdniny. S mými letošními plány nicméně dost zásadně zamával koronavirus. Původně jsme se chtěli vydat na čtrnáctidenní tour po Portugalsku, projet si ho od severu na jih a okusit všechny jeho gastronomické speciality. Protože však ještě na jaře byla situace dost nejistá, rozhodli jsme se nakonec zahraničí pro letošek oželet a vypravit se na dovolenou jenom po Čechách. Takže jsme skončili v Českém ráji.
Český ráj je oblast okolo Turnova vymezená několika dalšími městy a městečky tvořícími její hranice. Na zdejším území naleznete ohromné množství přírodních i historických památek a pokud máte rádi turistiku, užijete si tu spoustu víceméně nenáročných tras. Krajina není příliš kopcovitá, takže přestože nějakému tomu stoupání se občas nevyhnete, většinou se budete procházet spíše po vrstevnicích a kochat se nádhernými výhledy do krajiny. Jedinou větší nevýhodou je skutečnost, že řada tras vede při silnicích. Pravda, většinou jde o nepříliš frekventované vozovky, ale přesto je přítomnost aut dost rušivá. Zvlášť když kolem vás nějaké profrčí co pár minut. Trochu to souvisí i s tím, že všechna významnější turistická místa jsou autem snadno dostupná, takže lenoši mohou zajásat, svým vozem se totiž dostanou skoro všude.
Hrady, zámky, zříceniny Český ráj je velmi bohatý na nejrůznější hrady a jejich zbytky. Ikonickou stavbou jsou Trosky, které jsou dobře viditelnou dominantou a uvidíte je prakticky z jakékoliv vyhlídky v rámci celé oblasti. Proslulost hradu vysloužila možná spíš čedičová skála, na níž je hrad vystavěn a která je svým tvarem světovým unikátem. Z původní stavby se toho nicméně do dnešních dnů moc nedochovalo. Stojí v podstatě jen obě věže a část vnitřních zdí a opevnění. Na Bábě je vyhlídka, kam vede nově vybudované dřevěné schodiště, na Pannu se nedostanete, můžete vystoupat pouze na vyhlídku pod ní. Vstupné do hradu je 100 Kč, což je s ohledem na to, že tu vlastně nic neuvidíte, trochu nadsazené. Hrad jednoduše těží ze své pověsti, ač krom vyhlídky mnoho nenabízí.
Pojďme se podívat na další zříceniny, které jsou po Českém ráji rozesety. Za návštěvu rozhodně stojí Frýdštejn, který vás překvapí svou velikostí. Vstupné stojí 50 Kč a k dispozici vám bude celý poměrně rozsáhlý komplex včetně patnáctimetrové věže. Výšlap na ní vám sice dá trochu zabrat, ovšem ten výhled do okolí za to rozhodně stojí. Hrad byl z větší části vytesán do skály, takže tady najdete spoustu původních místností, byť jejich dřívější účel vám nejspíš zůstane utajen. A jen tak mimochodem se tady natáčely části pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, na konkrétních místech jsou fotografie přímo z filmu, abyste jednotlivé lokace snadno našli.
Další zřícenina se nachází kousek od Malé Skály a jde o hrad Vranov. Krom vyhlídky tady můžete navštívit v podstatě jen novogotický letohrádek s kavárnou a galerií, vstupné vás vyjde na 50 Kč. Hrad je díky romantické přestavbě vlastně tak trochu oslavou českých dějin a památníkem nejrůznějších osobností, je tu spousta temných zákoutí, schodišť a sklepení. Hrad se nijak výrazně neliší od jemu podobných, takže jeho návštěvu klidně můžete vynechat, rozhodně však doporučuju nepříliš vzdálenou vyhlídku Zahrádka, která nabízí nádherné pohledy do údolí řeky Jizery.
Zajímavým přechodem mezi hradem a zámkem je Valdštejn. V podstatě se jedná o komplex několika staveb, které svou současnou podobu získaly v 19. století v duchu romantismu. Najdete tady vyhlídky, pseudogotické salóny, gotická sklepení, kapli i klasicistní dům. Pokud chcete vidět všechny interiéry, zaplaťte si prohlídku s průvodcem za 100 Kč. Pokud jste ochotni oželet výklad, vstupné vás vyjde na 80 Kč a neuvidíte horní patro klasicistního domu a romantický gotický salónek v pseudogotickém hrádku, zbytek komplexu si můžete projít zcela volně.
Z hradů pak rozhodně stojí za návštěvu ještě Kost, která je poměrně velká a nabízí ukázku hned několika zajímavých stavebních slohů. Běžně tady najdete asi čtyři prohlídkové okruhy, v letošním roce však zůstal kvůli rekonstrukci jediný, v jehož rámci vám ukážou prakticky celý hrad s výjimkou Bílé věže. Vstupné na přibližně hodinovou prohlídku s průvodcem stojí 120 Kč.
A teď ještě pár zámků. V Českém ráji narazíte na hromadu zajímavých, stačí si vybrat. Kousek od Turnova leží Hrubý Rohozec, jehož další osudy jsou v současnosti dost nejisté. Zámek totiž nedávno vysoudila v restitucích manželka posledního majitele a není jasné, co s ním do budoucna zamýšlí. Každopádně v současnosti tady najdete dva prohlídkové okruhy - jeden zahrnuje reprezentační sály, druhý soukromá apartmá. Prohlídka každého z nich zabere zhruba hodinku a zaplatíte za ni 140 Kč, respektive 120 Kč. A pokud budete mít cestu na hruboskalsko, můžete se zastavit i na zámku Hrubá Skála. To není klasický zámek, ve vnitřních prostorech je hotel. Můžete se tak projít jenom po nádvoří, případně si zaplatit prohlídku několika málo historických místností a věže. V letní sezóně je zpoplatněn i vstup na nádvoří.
Další zámky už jsme během našeho pobytu nestihli, nicméně rozhodně můžu doporučit lovecký zámeček Humprecht, který vyniká zejména svým oválným půdorysem, nebo Frýdlant a Sychrov, které posloužily jako kulisy k řadě filmových pohádek.
Hurá do přírody
Pokud do Českého ráje, pak rozhodně za hromadou přírodních památek. Celá oblast je doslova prošpikovaná nejrůznějšími skalními městy, která ve velkém lákají nejen horolezce. Jste-li v lezení zdatní, určitě můžete využít příležitosti a nějakou tu skálu zdolat, v opačném případě se můžete alespoň kochat dechberoucími výhledy. Podél turistických tras je totiž neskutečné množství různých vyhlídek, z nichž každá vám ukáže okolní krajinu z trochu jiné perspektivy. Na většině navíc najdete i popisky toho, nač vlastně koukáte, takže můžete zapojit fantazii a uvažovat, proč ta která skála získala své jméno a jestli si ho zaslouží.
Na některé skály se budete dívat z výšky, jiné obejdete u jejich úpatí. Bez ohledu na to, kudy povedou vaše kroky, se však můžete těšit na neotřelou podívanou. Zastavit se můžete třeba na symbolickém hřbitově horolezců, kde mají svou pamětní destičku všichni čeští (potažmo českoslovenští) horolezci, kteří zahynuli na horách a ve skalách, obdivovat krásu zdejších lesů plných borůvčí nebo se kochat spoustou stylových stavení, která jako by vypadla z historického filmu. A pokud vás zajímá, jak žili naši předci, zastavte se v Dlaskově statku, kde vás čeká ukázka spousty tradičních řemesel.
Na Český ráj se můžete podívat i pěkně z výšky. Stačí vylézt na některou ze zdejších rozhleden nebo vrchů. Jak už jsem říkala, těch vyhlídek jsou mraky. Můžete pokořit například Kozákov, nejvyšší bod Českého ráje, který je mimo jiné proslulý těžbou českých granátů a dalších polodrahokamů. Když budete mít štěstí, třeba se vám povede nějaký ten kousek vykutat a odnést si ho domů na památku. A pokud jde geologie úplně mimo vás, vylezte aspoň na zdejší rozhlednu a pokochejte se výhledem do kraje - třeba na hřebeny Krkonoš nebo Českého středohoří.
Na skok do Liberce
Když už budete v Českém ráji, udělejte si výlet do Liberce a ideálně i na Ještěd. Zdejší vysílač si rozhodně zaslouží, abyste na něj mrkli zblízka. Ještě než se nahoru vypravíte, si nicméně zjistěte, jak je to s cestou. V době naší návštěvy se totiž hlavní spojnice Ještědu a Liberce opravovala, takže na vrchol se dalo vyjet jenom z druhé strany po silnici plné serpentýn. Na řízení to není nic moc a navíc jde o pořádnou zajížďku. Můžete nicméně auto nechat i dole na odstavném parkovišti a nahoru se vydat lanovkou, nebo vrchol zdolat po svých. Turistických tras tam vede hned několik.
Liberec je pátým největším městem České republiky, nicméně z historického hlediska příliš zajímavý není, protože dlouhá staletí to bylo město celkem bezvýznamné. Najdete tu nicméně památky na slavnou textilní historii, za zastávku stojí centrální náměstí s radnicí a minout byste neměli ani novou budovu Krajské vědecké knihovny. K lákadlům patří také zdejší zoo, která sice není nijak zvlášť velká, ale narazíte v ní na zajímavé druhy zvířat. Pozdravit se můžete s ikonickými bílými tygry, slony nebo šimpanzi. V těsném sousedství pak leží i zahrada botanická lákající na desítky druhů rostlin včetně obřích leknínů.
Ať už se do Českého ráje vypravíte z jakéhokoliv důvodu a na jakékoliv místo, můžete si být jistí, že si užijete nádhernou přírodu doplněnou o historicky významné lokality a především božský klid. Ani v hlavní sezóně tady totiž není přehršel turistů. Na trasách je skoro nepotkáte a na významnějších lokalitách sice ano, ale ve snesitelné míře. Pokud tedy zvažujete, která místa v republice objevit, Českému ráji rozhodně dejte zelenou.
Žádné komentáře:
Okomentovat