Literární klasika je osvědčená časem a nabízí archetypy postav i příběhů, které všichni dobře známe a milujeme. Není proto divu, že současní autoři sahají do vod dávných příběhů a představují je v novém a moderním hávu. Pýcha a předsudek patří k oblíbeným klasikám už od dob svého vzniku a v současnosti existuje bezpočet jejích moderních adaptací. Teri Wilson se rozhodla rovněž stvořit jednu z nich, a byť její příběh nevyniká originalitou, vítá čtenáře hřejivým pocitem něčeho dobře známého.
Elizabeth pracuje v prestižní škole na Manhattanu, kde kapesné jejích žáků málem překonává její měsíční plat. Kvůli incidentu s jedním ze studentů, respektive dohře s jeho otcem, je dočasně propuštěna, aby se mohla projednat obvinění, která vůči ní byla vznesena. Elizabeth je otřesená sílou pomluv, které se jí sypou nad hlavu a před kterými se nemůže bránit, ale zároveň se dostává do stavu tiché rezignace, protože jí dochází, že v boji s boháči prostě nemá šanci. Na jiné myšlenky ji přivede alespoň výstava psů, kam přihlásila svoji fenku a kde se setká jednak s arogantním porotcem Donovanem Darcym, ovšem taky se sympatickým britským párem vystavujícím střídavě v Evropě i Americe. Právě ti dva se pro Elizabeth brzy stanou vstupenkou k novému životu.
Přesně v momentě, kdy Elizabeth uvažuje, co s ní bude a že se bude muset vrátit do rodinného svatebního salonu, kde ji práce ani trochu netěší, připutuje nečekaná nabídka. Pár, s nímž se seznámila na psí výstavě, jí totiž nabízí místo psí chůvy u nich v Londýně. Dívka sice lehce váhá, ale protože v New Yorku ji vlastně nic nedrží, rozhodne se kývnout a dočasně se přestěhovat na starý kontinent. V tu chvíli však ještě netuší, že stěhování bude znamenat nejen péči o cizí psy, ale také poměrně časté setkávání s Donovanem Darcym, kterého nemůže vystát, ale který je shodou okolností jejím sousedem.
Příběh nezapře svou inspiraci Jane Austenovou a následuje předlohu poměrně věrně, byť autorka si spoustu věcí upravuje a uzpůsobuje podle toho, jak se jí to hodí. Linka komplikovaného vztahu mezi Elizabeth a Darcym zůstává zachována, stejně tak je tady vztah mezi Elizabethinou sestrou a Darcyho nejlepším přítelem a řada dalších postav má v Pýše a předsudku svůj předobraz, byť některé v trochu nečekaných podobách. Co se samotného děje týče, autorka jako by si vybrala konkrétní scény z Austenové a přepracovala je do moderního hávu a často dost odlišných kulis. Výsledný dojem je nicméně lehce povrchní, protože žádná z postav nemá dostatek času, aby se mohla naplno projevit a stejně tak city hlavních hrdinů jsou spíš děním vzájemné přitažlivosti než jakéhokoliv hlubšího pouta.
Na rozdíl od původního románu nedává chování hrdinů v jeho moderní verzi tak úplně smysl. Autorka se snažila tematizovat problematiku peněz a toho, jak je pro bohaté lidi snadné hrát si s životy ostatních, jako by se však nedokázala rozhodnout, na čí straně v tomto boji vlastně stojí. Elizabeth na jednu stranu odmítá úplatkářství a nechce se nechat koupit, na druhou však považuje úplatek, který pomůže očistit její jméno, za vrcholný projev lásky. Darcy tvrdí, že pohrdá lidmi, kteří zneužívají svého postavení k tomu, aby si vymohli nějaké výhody, vzápětí se však neštítí plácnout přes kapsu a štědře zaplatit, aby dostal přesně to, co chce... Morální zásady a principy postav jsou v tomhle ohledu velmi nekonzistentní a autorka s nimi pracuje tak, jak se jí zrovna hodí, aniž by se snažila udržet jejich charakter, což je škoda, protože oba tak působí jako pokrytci.
Úžasný pan Darcy není nijak prudce originální a drží se čistě v mantinelech svého žánru. Jde spíše o romantické čtení, protože erotiky je v románu pomálu, to je ale do značné míry dáno předlohou, která staví spíše na vzrůstajícím milostném napětí mezi ústřední dvojicí než na vztahu samotném. Autorka píše čtivě, má svižné tempo a nezdržuje se výplňkovými scénami. Román má své chyby a předloze se pochopitelně rovnat nemůže, přesto jde o milé čtení, které dovede pohladit po duši a vykouzlit úsměv na rtech.
Žádné komentáře:
Okomentovat