V historii každé země i národa jsou okamžiky, na které by nejradši zapomněly a vymazaly je z paměti nejen své, ale i všech ostatních. Právě tyto momenty jsou však paradoxně těmi, jež bychom si měli nejvíce připomínat. Petra Klabouchová se ve svém románu U severní zdi rozhodla otevřít problematiku politických vězňů padesátých let, především žen a jejich dětí narozených za zdmi věznice. Vznikla tak mrazivá próza odkrývající zvěrstva minulého režimu v celé jejich hrůznosti.
Muž s dírou v srdci strávil dětství v nejrůznějších institucích, jelikož o naději na láskyplný domov ho režim připravil. Když společně s matkou utíkal přes hranice, byla žena zastřelena a on se zapřísáhl, že ji i spoustu jí podobných pomstí. Pouští se proto do sbírání důkazů o zločinech komunistů odhodlaný vzít spravedlnost do vlastních rukou a dát jim na vlastní kůži pocítit hrůzu, která trýznila jejich oběti. Ošetřovatelka umírajících pracuje v domově důchodců. Své práci obětovala celý svůj život i soukromí, nikdy nezaložila vlastní rodinu a péče o chátrající a umírající je smyslem jejího života. Díky ohromné empatii se do nich dokáže vcítit, a i když to je náročné, usnadnit jim jejich poslední dny. Ti dva toho mají překvapivě hodně společného, možná ani netuší, jak moc.
Román je v podstatě mozaikou jednotlivých příběhů pospojovaných rámcem dvou výše zmíněných vypravěčů. Odehrává se ve dvou časových rovinách - ta první zahrnuje Muže s dírou v srdci a Ošetřovatelku umírajících a je zasazena na začátek 21. století, ta druhá se vrací do 50. let a připomíná oběti komunistického režimu zavřené pro často velmi absurdní a marginální prohřešky. Tyto příběhy spojuje primárně fakt, že hlavními hrdinkami jsou zde ženy, obvykle matky nucené trpět ve vězení v naprosto nelidských podmínkách. V románu jsou zachyceny okamžiky absolutní bezmoci a trýzně na straně obětí, stejně jako zvrácené potěšení jejich mučitelů, kteří se přímo vyžívají v tom, jakou bolest jim působí. Velmi dobře je navíc ukázán mrazivý kontrast toho, jak se tyto lidské hyeny a zrůdy dokážou v momentě proměnit v milující rodiče a partnery, jimž není co vytknout.
Autorka se nebojí popisovat všechny zobrazované hrůzy surově a bez obalu. V románu jsou ukázány nejrůznější druhy mučení, psychického i fyzického, mnoho zobrazovaných situací u čtenáře vyvolává až fyzickou nevolnost a nutí ho zpochybňovat jeho víru v lidstvo a jeho kladné stránky. Silně tematizována je tady relativnost veškerého lidského počínání, protože vždycky závisí na konkrétních kulisách, ale ani ty nedělají z nelidských činů lidské. Všechny popisy jsou velmi plastické a scény z věznice ženou čtenáři mnohdy slzy do očí.
U severní zdi je román, který není snadné číst. Zvolené téma i styl psaní se čtenáře hluboce dotýkají a nutí ho zpochybňovat jeho hodnoty i cenu za lidskost. Autorka se rozhodla vyprávět o zločinech padesátých let s pokorou k těm, o nichž mluví a jejichž příběhy si půjčuje. Jednoduše, ale plasticky popisuje zvěrstva, z nichž čtenáře jímá úzkost, a i když to vypadá, že v jejím vyprávění není místo pro šťastné konce, zároveň z něj ani nečiší absolutní beznaděj. Už jen kvůli tématu, o němž se v literatuře mluví zoufale málo, by román neměl uniknout vaší pozornosti.
Žádné komentáře:
Okomentovat