Představte si malou, relativně idylickou zemi situovanou kamsi do severní Afriky, v níž svádí mocenské boje privilegovaní občané a jejich šarvátky nabírají občas až absurdní ráz. Všeobecně se tu totiž vůbec nic neděje, takže je potřeba se nějak zabavit. A to ideálně tak, aby se něco dít začalo.
Angrie je fiktivní země, kterou si vymysleli sourozenci Brontëovi, a jako svého druhu literární cvičení rozpracovávali její osudy a historii. Coby zdroj inspirace jim přitom posloužila sama země jejich původu, tedy Anglie, z jejichž politických reprezentantů a dalších čelných představitelů si mohli tímhle způsobem dělat legraci. Do textů se promítalo aktuální dění v zemi a aféry zmítající společností. Přestože zpočátku bylo sepisování fiktivních letopisů oblíbenou zábavou všech sourozenců, brzy v něm vytrvala pouze Charlotte a její bratr. Právě z její tvorby jsou úryvky, které vyšly knižně.
V knize se objevují dva příběhy, které mají některé společné hrdiny, ale jinak jsou vlastně velmi rozdílné. V prvním příběhu může čtenář sledovat královskou rodinu trávící společný čas a následně osudy královy tajné milenky, kterou se za každou cenu snaží ututlat před nezdravě žárlivou manželkou. Ve druhém příběhu se do centra vyprávění dostává dění v hlavním městě a rebelie proti vládě, která vezme překvapivě rychlý konec. Autorka snová neuvěřitelně za vlasy přitažené zápletky, které jsou ale v perfektním souladu s dobovou módou, zejména nejrůznějšími gotickými a sentimentálními romány. Chování postav nedává smysl, protože v podstatě postrádají nějaký výraznější charakter a jednají zkratkovitě a tak, jak se jim zrovna hodí. Ostatně, ani zápletky nejsou nijak zvlášť promyšlené a jde de facto jen o popis nejrůznějších, z dnešního pohledu vyloženě absurdních situací.
Z letopisů Angrie není ten typ klasiky, po které byste sáhli, chcete-li se seznámit s tvorbou Charlotte Brontëové. Vzhledem k tomu, že se jedná o její juvenálie, na kterých spíše trénovala řemeslo, než by je zamýšlela k uveřejnění, je třeba je tak vnímat. Nedočkáte se jednolitého příběhu, propracovaných charakterů ani vybroušeného jazyka. Na druhou stranu se nicméně pobavíte celkovou absurditou a díky neoddiskutovatelné čtivosti neumřete nudou. Pokud milujete dílo sester Brontëových a chcete si doplnit sbírku přečtených knih z jejich pera o další kousek, můžete Z letopisů Angrie vyzkoušet. Pokud po klasice saháte spíše výjimečně, pak tuhle knihu můžete s klidným srdcem vynechat.
Žádné komentáře:
Okomentovat