Hudba: Zdeněk Hrubý, Marcus Tran, Bohouš Josef, Michal Penk, David Deyl, Reinhard Mey
Libreto: Libor Vaculík
Texty písní: Václav Kopta
Premiéra: 1. 2. 2024
Uvádění: Divadlo Broadway
Režie: Libor Vaculík
Obsazení (tučně zhlédnuté alternace)
Paris - Vojtěch Drahokoupil, Ondřej Havel, Milan Peroutka
Helena - Jitka Boho, Jana Koptová, Felicita Prokešová
Achilles - Ondřej Bábor, Jan Kopečný, Peter Pecha
Odysseus - Tomáš Novotný, Petr Ryšavý, Petr Vondráček
Menelaos - Bohouš Josef, Ladislav Spilka, Josef Vojtek
Agamemnon - Bohuš Matuš, Tomáš Trapl, Marián Vojtko
Hektor - Ondřej Bábor, Martin Šemík, Josef Vágner
Andromaché - Alžběta Bartošová, Michaela Gemrotová, Markéta Schimmerová
Priamos - Oldřich Kříž, Bořek Slezáček, Ladislav Spilka
Briseovna - Nikola Ďuricová, Nelly Řehořová, Karolína Tothová
Hemina - Pavlína Ďuriačová, Andrea Holá, Ellis Ochmanová
Patrokles - Petr Cemper, Vojtěch Flígr, Jakub Novotný
Dimitris - Ondřej Bohata, Petr Šudoma
Délka představení: 2 h 50
Tvůrci si tentokrát vybrali velký historický příběh známý už z Homéra, ovšem libreto Libora Vaculíka je děravé jako cedník a jako by se nedokázalo rozhodnout, jaký příběh chce vlastně vyprávět. Základní linka je v podstatě okopírována z dvacet let starého velkofilmu Trója, byť některé momenty byly pozměněny, což vede k tomu, že se příběh poměrně výrazně odchyluje od mytologie. Nedá se však očekávat, že by se mezi diváky našlo tolik znalců Illiady, aby to nějak zvlášť vadilo. Výsledkem je podivný mišmaš, který na jednu stranu opěvuje sílu lásky, na druhou však do popředí před ni staví mužskou pýchu a touhu po moci, pomstě, penězích... vyberte si jakékoliv pokušení vás napadne. Postavy jako by se dělily na muže ženoucí se pro vlastní pýchu do zkázy a ženy, které se jim v tom ze všech sil a naprosto marně snaží zabránit. Je to tedy o lásce? O pomstě? O raněné pýše? V příběhu je toho hodně, ale ničeho dost, aby to mohlo hrát prim.
Hudba je vcelku melodická, není však ničím originální a u některých čísel si dost možná řeknete, že něco takového už jste slyšeli. Navíc působí jako celek nekonzistentně, protože byť některé motivy se v obměně vrátí, nedá se mluvit o celkové prokomponovanosti. Vlastně to není pořádný muzikál, spíš sled jednotlivých hudebních čísel, která jako celek příliš nedrží pohromadě. Svou roli v tom nejspíš hraje i fakt, že se na hudbě podílelo několik různých skladatelů s velmi rozdílným rukopisem, který dohromady prostě neladí. Muzikálu schází výraznější hit, který by si divák zapamatoval, ani nemluvě o tom, že postrádá nějaké větší, vpravdě muzikálové číslo. Většina písní jsou sóla nebo duety, jen výjimečně zpívá postav víc a o sborových číslech se nedá mluvit vůbec. Koptovy texty netahají za uši, jsou zpěvné a dovedou překvapit i neotřelými slovními obraty, ve většině však spadají do kategorie neurazí-nenadchne.
Inscenace je stejně děravá jako libreto, nutno však podotknout, že na vině je tady především právě to libreto, které režiséra nutí skládat příběh z jednotlivých nenavazujících klipů. Je proto s podivem, že ho takhle sám napsal. Inscenaci chybí, zejména v první půlce, hladké přechody mezi scénami. Místo toho funguje na principu hudební číslo - zatmívačka - hudební číslo - zatmívačka. Jenom se tím umocňuje dojem celkové roztříštěnosti, v níž se divák docela snadno ztratí. Některá čísla jsou navíc vyloženě sporná. Nejvíc do očí to bije u písně Zlatá rybka, která nemá s dějem vůbec žádnou souvislost, a celé to působí, že byla přidána, jenom aby měla zpěvačka ještě jednu písničku navíc. Podivná jsou i obě finále, to ukončující první půlku, kde se na scéně zničehonic objevují postavy, které tam nemají co dělat, i to závěrečné, které v sobě má něco tendenčního a působí jako celkem zbytečný apel o tom, jak je válka zvrácená a zbytečná. Jako by to divák z příběhu dostatečně nepochopil a potřeboval to celé ještě jednou a pořádně vysvětlit.
Scénografie je z většiny tvořena pěticí led panelů, na něž se promítají záběry konkrétního prostředí, a je doplněna dvojicí kamenných oblouků, které se přesouvají po scéně podle potřeby. Na jednu stranu je to efektivní způsob, jak se vyhnout zdlouhavým přestavbám, na druhou to však není příliš nápadité ani originální. Tím spíš, že scéna je v důsledku toho otrocky popisná. Kostýmy se snaží stylově odpovídat antickým časům, jejich účelem je nicméně výpravnost, nikoliv dobová akurátnost, takže svému účelu slouží dobře.
Trója vám naservíruje přesně to, co od muzikálu v divadle Broadway čekáte - známý příběh, líbivé kostýmy, melodickou hudbu a slavná jména. Prostě ta stejná šablona využívaná dokola a dokola, protože to prostě funguje. Ale... není to trochu málo? Muzikál neurazí, ale není ani ničím zapamatovatelný. Nabízí pár líbivých melodií doplněných o poměrně slušné texty, postrádá však výraznější hity i propracovaná hudební čísla. V kombinaci s děravým libretem pak herci můžou dělat, co chtějí, ale svými výkony neohromí. Nemají jak. Ano, je to koukatelné a nejspíš nebudete mít chuť prostřelit si po deseti minutách hlavu, ke skutečně dobrému muzikálu je ale zapotřebí nepoměrně víc.
Žádné komentáře:
Okomentovat