Když se zúčastníte speciální únikové hry, kde je hlavní odměnou možnost stát se tváří reklamy, a vyhrajete, vaše popularita přirozeně vyskočí do raketových výšin. Kyle Keeley a jeho kamarádi za sebou mají už několik natáčení a každou novou hru pana Lemoncella si užívají, začínají však sílit hlasy, kterým se nelíbí, jak byla celá soutěž zorganizovaná...
Děti po celých Spojených státech mají pocit, že uspořádat soutěž, v níž mohou soutěžit jenom děti z jednoho malého nezajímavého města, prostě není fér. Tím spíš, že v celém státě žijí tisíce zapálených nadšenců, kteří hoří pro knihovny a cokoliv, co jim tyto instituce můžou nabídnout. Pan Lemoncello se proto rozhodne uspořádat další soutěž, tentokrát pro děti napříč Amerikou. Z regionálních kol jsou vybráni ti nejlepší, kteří utvoří čtyřčlenná družstva, s nimiž se vypraví do Lemocellovy knihovny, aby se utkali o titul absolutních šampionů.
Soutěže se pochopitelně účastní i Kyle se svými kamarády. Nemůže přece připustit, aby je někdo připravil o jejich pozici nebo třeba jenom naznačoval, že vyhráli neprávem. Zatímco při minulé soutěži museli najít cestu ven z knihovny, tentokrát mají za úkol zúčastnit se dvanácti rozmanitých her prověřujících jejich schopnosti. Tým s největším počtem medailí nakonec zvítězí a bude prohlášen šampionem. Zní to jako zábava, netrvá však dlouho, než se věci začnou komplikovat. V knihovně totiž nejspíš působí záškodník nenápadně odcizující knihy z regálů.
Druhý díl série o knihovně pana Lemoncella vrací na scénu hrdiny, které čtenáři mohou znát už z prvního dílu, zároveň však přidává nové. Také zápletka je odlišná. Přesně podle tradice pana Lemoncella, který nikdy neopakuje ve svých hrách stejné zvraty a pokaždé od hráčů vyžaduje nová kreativní řešení, i jeho knihovnická olympiáda je bohatá na nové zajímavé úkoly a neotřelá řešení. Jedním z hlavních témat celého příběhu jsou přitom cenzura a zakázané knihy, které se napříč světem i dějinami objevují a zase mizí. Autor nejenže představuje knihy, které někdy v minulosti patřily mezi zakázané, a to z nejrůznějších důvodů, ale staví do popředí také odvěký konflikt mezi zastánci starých pořádků a modernisty, kteří se je snaží narušovat třeba tím, že knihovny proměňují v komunitní místa plná života a moderních technologií.
Olympiáda v knihovně pana Lemoncella je zábavná odpočinková kniha, která možná v mnohých vyvolá touhu, aby naše knihovny vypadaly stejně. Pracuje s dobrým nápadem a předestírá velmi důležitou otázku knižní cenzury, která je, navzdory jednadvacátému století, stále aktuální. Příběh jako celek však bohužel působí trochu černobíle a ploše. Postavy postrádají hlubší charakter a spousta věcí jako by se děla jenom proto, aby se něco dělo. Ano, jde o dětskou knihu, takže jistá míra zjednodušení k tomu patří, přesto tu zůstává nevyužitý potenciál. Čtení může bavit i staršího čtenáře, rozhodně se tu může něco dozvědět, osobně však musím přiznat, že první díl mě bavil přece jenom víc.
Žádné komentáře:
Okomentovat