Jak se žije ženám v Česku? Jak se jejich postavení v průběhu let měnilo a máme skutečně tu všemi opěvovanou rovnoprávnost, nebo navzdory všem slibům stále zůstává jen na papíře? Novinářka Silvie Lauder na základě nejrůznějších výzkumů, odborných studií i publicistických článků sestavuje obrázek dnešních žen a především jejich postavení ve společnosti.
Rovné postavení žen před zákonem bylo v Československu zajištěno už první ústavou, načež se ženský status nadále upravoval. Od konce 19. století, kdy nabral boj za ženská práva na obrátkách si tak příslušnice něžného pohlaví vydobyly samostatnost a nezávislost, řekněme rovnost ve všech ohledech. Realita tomu však bohužel úplně nenasvědčuje. Navzdory tomu, co říká zákon, jsou totiž ženy neustále vystaveny perzekucím nejrůznějšího druhu či skryté šikaně a je pro ně stále velmi obtížné se prosadit, ať už v rámci pracovního trhu nebo např. v politice.
Kniha je rozdělena do deseti tematicky uzavřených kapitol, které jsou sice do značné míry prostupné, každá z nich se však zároveň věnuje jedné konkrétní otázce, která je s ohledem na ženy problematická. V úvodu autorka shrnuje celosvětové postavení žen, potom už se přesouvá do našich luhů a hájů a představuje vývoj feminismu, stejně jako nejrůznější předsudky, které se s ženami pojí. Na základě výzkumů i vlastních pozorování řadu z nich vyvrací, případně poukazuje na paradoxní situace, které podrývají zaběhnutou rétoriku stran žen, nebo ji dokonce obrací vzhůru nohama. Situaci u nás navíc autorka dává do souvislostí i s děním jinde ve světě a ukazuje styčné plochy a paralely.
Text je napsán nesmírně čtivým způsobem, takže navzdory objemu informací se čte lehce a čtenář se zbytečně nezasekává ani nemá problémy s porozuměním. Informace jsou navíc velmi dobře strukturovány, takže na sebe navazují a průběžně se rozvíjejí. Autorka zároveň odkazuje sama na sebe, ať už na věci, které v textu zazněly, nebo na ty, které se teprve objeví v následujících kapitolách, kam tematicky lépe zapadají a může jim tak být věnován dostatek prostoru. Text je také bohatě doplněn citacemi podtrhujícími zvolenou problematiku.
V pasti pohlaví je kniha, která přibližuje problematiku feminismu širokému spektru čtenářů a na základě informací z nejrůznějších výzkumů vykresluje postavení žen u nás. Text je rozdělen do tematicky oddělených, ale zároveň prostupných celků, což napomáhá předestřít problematiku ve značné šíři. Díky čtivému stylu je kniha velmi přístupná, a to jak v psané, tak v audio podobě. Pokud vám tedy ženská otázka není cizí a chcete si v hlavě utřídit informace nebo se i dozvědět něco nového, je tahle kniha přímo pro vás.
Žádné komentáře:
Okomentovat