Česká (a nejen ta) společnost trpí řadou nešvarů, nad nimiž máme tendence zavírat oči. A bohužel nejen my, jako většinoví občané, ale také naše politická reprezentace, jíž se však týkají především a která by se měla snažit je intenzivně řešit. Sociolog Daniel Prokop si mezi společenskými problémy vybírá ty nejpalčivější a představuje je čtenářům velmi srozumitelnou a fakty podepřenou formou.
Jaké je postavení chudých lidí, proč se vůbec padá do dluhových pastí a existuje cesta ven? Jakou spojitost s tím má nekvalitní školství nebo elitářství, které školský systém prostupuje? Jaké je postavení menšin a jakým problémům musí v důsledku své nevětšinové rasové či náboženské příslušnosti čelit? Jak do toho všeho zapadá populismus a co ovlivňuje výsledky voleb? Na tyhle a mnohé další otázky se autor snaží odpovědět v sedmi přehledně členěných kapitolách, které na sebe tematicky navazují. Knihu otevírá kapitola o chudobě, která je často důsledkem špatného vzdělávání, které pak stojí u řady dalších problémů.
Přestože každá z kapitol funguje jako samostatný celek, jsou navzájem prostupné, jelikož autor ukazuje na vzájemné souvislosti různých problémů. Snaží se ukázat, že v případě mnoha z nich jde o spojité nádoby, zároveň však poukazuje i na fakt, že pro jejich vyřešení je potřeba výrazných systémových změn, nikoliv pouze náhodných záplat nijak neřešících situaci do hloubky. Snaží se zároveň demytizovat nejrůznější předsudky nebo teze, jimž máme tendence věřit. Na základě vědeckých poznatků i výzkumů vysvětluje souvislosti, zaměřuje se primárně na Českou republiku, ovšem zařazuje ji do širšího kontextu a hledá paralely v širším světovém měřítku.
Přestože jde o text téměř odborného ražení, stále si zachovává populárně naučný charakter. Tím pádem je všechno vysvětlováno srozumitelným způsobem, za použití snadno pochopitelných příměrů a s ohledem na co nejširší čtenářskou skupinu. Autor není přehnaně apelativní, ale problematiku podává bez emocí a s chladným odstupem. Chce poukázat na problémy, které českou společnost nejvíc pálí, snaží se však zůstat co možná nestranný, a pokud přece jenom předestírá vlastní názor, vždy na to upozorní. Jeho text je podložen fakty, v čemž tkví jeho velká přidaná hodnota.
Slepé skvrny jsou extrémně zajímavou sondou do české společnosti a problémů, které ji sužují. Při jejím čtení si uvědomíte řadu věcí, které možná podprahově tušíte, ale nedovedete je správně pojmenovat. Autor používá velmi srozumitelný jazyk plný vhodných příměrů, který usnadňuje pochopení pro co nejširší čtenářskou základnu. Audioknižní provedení je příjemnou přidanou hodnotou díky vhodně zvolenému interpretovi u hudebnímu podkresu. Bezpochyby se jedná o nesmírně důležitou knihu, s jejímž obsahem by se mělo seznámit co nejvíce lidí. Už jen proto, abychom si lépe uvědomili, s čím jako společnost bojujeme.
Žádné komentáře:
Okomentovat