Hudba: Jevgenij Doga, Petr Malásek
Libreto: Jindřich Janda (podle filmu Emila Loteana)
Premiéra: 7. 9. 2020 (obnovená, původní 15. 4. 2004)
Uvádění: Divadlo Bez zábradlí
Režie: Radek Balaš
Obsazení (tučně zhlédnuté alternace)
Lujko Zobar, zloděj koní - Peter Pecha
Antal Siládi, poručík - Josef Vrána
Otec Zobar, staršina - Zdeněk Žák, Dušan Sitek
Danilo, otec Rady - Petr Pospíchal, Zdeněk Maryška
Buča, cikánský zloděj - Filip Kaňkovský
Aralambi, Zobarův kumpán - Milan Peroutka, Tomáš Smička
Talimon, Zobarův kumpán - Michal Kavalčík, Ondřej Bábor
Bubulja, mladý cikán - Josef Fečo
Schwob, Siládiho pobočník - Martin Kubačák
Rada, Danilova dcera - Kateřina Marie Fialová, Felicita Prokešová
Izergil, stará cikánka - Ludmila Molínová, Johanna Tesařová
Juliška, Zobarova milenka - Eliška Ochmanová, Felicita Prokešová
Rusalinda, Zobarova sestra - Adriana Bessogonov
Mária, cikánka - Andrea Holá, Mária Bikarová
Asja, cikánská dívka - Jennifer Boldiová, Veronika Heráková, Beáta Strohnerová
Márijka, cikánská dívka - Beáta Strohnerová
Délka představení: 2 h 30
Muzikál vznikl na motivy stejnojmenného filmu z poloviny sedmdesátých let. Jedná se o velmi banální příběh o milostném vzplanutí mezi zlodějem koní Zobarem a krásnou hadačkou z ruky Radou, které kvůli přehnané hrdosti obou nemůže skončit dobře. Vedle romantické linky je však příběh především baladou o nekonečné svobodě pod hvězdným nebem, kterou si cikáni nenechají nikdy a nikým vzít. Hlavním nositelem příběhu je v tomto případě hudba zkomponovaná Jevgenijem Dogou už pro původní film, která jednotlivé motivy propojuje i odděluje zároveň. Melodické linky vycházejí z tradice romské hudby a vyváženě kombinují taneční rytmy s tklivými baladami, jednotlivé motivy se navíc průběžně vracejí a opakují.
Film je časově zasazen na přelom 19. a 20. století, inscenace Radka Balaše se nicméně odehrává v podivném bezčasí. Schází jediný konkrétnější údaj, který by ji dobově ukotvil, nadčasovost příběhu je navíc demonstrována už úvodní scénou v moderních kulisách, po níž se teprve začne odvíjet příběh. Režie tím poukazuje na věčný cikánský úděl kočování za něčím, nekonečný koloběh cest bez cíle, vždyť ostatně i cesta sama může být cíl. Scénografie je silně náznaková, sestává víceméně z jednotlivých kusů rekvizit poházených po obvodu jeviště. Jde o nejrůznější propriety každodenního romského života - šátky, přehozy, kytary, zbraně... Zajímavým prvkem je popelnice s ohněm, která putuje po jevišti sem a tam a čas od času někdo nechá uvnitř vzplanout plamen. Děje se tak obvykle v momentech důležitých pro děj a pro příběh, oheň se stává symbolem rodinné soudržnosti Romů, kterou nedokáže nikdo a nic zlomit.
Vzhledem k banalitě příběhu je velmi podstatné jeho režijní provedení, které nutně musí umocňovat atmosféru. Balašovi se to daří s využitím minimálních prostředků, které v podstatě pouze podtrhují výpovědní hodnotu hudby. Propracované je využití světel, které z úvodní ostré civilnosti vzápětí přechází v jakousi snovost zajištěnou teplejšími, hlubšími tóny. Díky světelnému designu tak na jevišti vzniká dojem magického bezčasí s nádechem dob dávno minulých.
Muzikál je náročný zejména po pěvecké a taneční stránce, protože je tvořen prakticky ze samých tanečních melodií (až na výjimky). Většina charakterů je navíc velmi živelná a vyžaduje adekvátní herecké zpracování. Jednoznačně zaujme Rada Felicity Prokešové, která je nekorunovanou královnou celého představení. Má velmi přirozený herecký projev, v němž se snoubí arogantní přezíravost s křehkou zranitelností. Její Rada je hrdá a nezkrotná, zároveň však hravá a milující. Má pevné zásady, z nichž odmítá slevit nebo je porušit, a povahu, která ji žene vstříc nebezpečí bez ohledu na následky. Vedle toho má Prokešová velmi příjemnou barvu hlasu, která svádí a hladí zároveň. Peter Pecha jako Zobar vedle ní působí trochu nudně. Ne že by podával špatný výkon, jen v konkurenci svých kolegů příliš nezaujme, na rozdíl od Prokešové si nedovede přisvojit a ovládnout jeviště. Jeho Zobar je arogantní floutek přesvědčený o vlastní nezranitelnosti a přezírající přání ostatních. Jeho citlivá stránka se projeví až v druhé půli představení po smrti jednoho z jeho přátel, tato jeho tvář bohužel nevydrží dlouho.
Cikáni jdou do nebe jsou svěží roztančenou inscenací s dobrými režijními nápady a skvěle vybudovanou atmosférou. Příběh je veskrze banální a vlastně o něj nijak zvlášť nejde, protože stěžejní je poselství o věčné svobodě a nezkrotnosti všem navzdory. Hudba je nesmírně melodická, choreografie živelné a nápadité a herecké výkony uspokojivé. Inscenace nabízí vyrovnaný mix komediálních scén a silných dramatických momentů doplněný o aktuální témata. V konkurenci pražských muzikálů jde rozhodně o kus, který si diváckou pozornost zaslouží.
Žádné komentáře:
Okomentovat