Autor: Alena Mornštajnová
Dramatizace: Martin Glaser
Premiéra: 7. 6. 2019
Uvádění: Mahenovo divadlo
Režie: Martin Glaser
Obsazení
Hana - Eva Novotná, Petra Lorencová
Mira - Elena Trčková
Elsa - Tereza Groszmannová
Rosa - Tereza Richtrová
Jaroslav Horáček - Tomáš David
Ivana - Hana Tomáš Briešťanská
Karel Karásek - Martin Sláma
Ludmila Karásková - Ivana Milbachová
Greta - Eva Jelínková
Bruno - Jan Grygar
Gustav Horáček, Leo - Matej Marušín, Jakub Svojanovský
Jarmilka, Sestřička v nemocnici, Marie Horníková, Jarka - Jana Štvrtecká
Ida, Učitelka hudby, Bloková - Eliška Zbranková
Jarmilčina maminka, Úřednice, Reissová - Monika Maláčová
Doktor, Trafikant Skácel - Bedřich Výtisk
Eda Zedníček, Lapiduch, Matrikář, Příručí Urbánek - Martin Veselý
Mirek Zedníček, Lapiduch, Kotelník, Rudolf - Roman Blumaier
Ervin, Kapitán Horník, Muž, Zapisovatel - David Kaloč
Esesák - Roman Nevěčný
Dagmarka - Kateřina Dočkalová
Otík - Martin Štork
Délka představení: 2 h 55
Dramatizace Martina Glasera se velmi přesně drží knižní předlohy a zároveň respektuje její výstavbu. V prvním dějství je proto vypravěčkou Mira a diváci mohou sledovat její život od osudné oslavy narozenin až do její dospělosti, dějství druhé je potom věnováno příběhu její rodiny, a především tety Hany, potažmo však také její matky Rosy. Zatímco v první polovině inscenace je Hana spíše jakousi doplňkovou postavou ploužící se po jevišti a dokreslující kolorit soudržné rodiny, v druhé se stává hlavní hrdinkou, jíž je umožněno předávat dál svůj příběh. V podstatě podobně jako v knize je první část vyprávěna z pohledu Miry, kdežto ta druhá z pohledu Hany, což už samo o sobě předznamenává způsob vyprávění a věci, na něž bude upřena hlavní pozornost.
Scéna je z většiny náznaková, ústředním prvkem je silueta domu složená z několika posuvných kusů vytvářejících obrysy či místnosti. Tyto velké kusy dekorací se podle potřeby doplňují drobnějším nábytkem, jako jsou stůl se židlemi či postele, v několika momentech nicméně zůstane jeviště zcela prázdné a prostředí i atmosféra se dokresluje pouze prostřednictvím svícení. Velmi důležitým prvkem je rovněž hudba, která pomáhá dobudovat jednotlivé momenty a v určitých pasážích je téměř dějotvorná. Zejména to platí pro závěrečné scény hry, z nichž běhá mráz po zádech a do očí se tlačí slzy.
Hana Národního divadla Brno je velmi dobře zpracovanou adaptací románu, jemuž rozhodně nedělá ostudu. Tvůrcům se podařilo zachovat všechny důležité momenty bez zbytečného zkracování nebo osekávání a vtisknout jim osobitou poetiku. Inscenace v sobě snoubí vynikající herecké výkony vedené pevnou režisérskou rukou s vcelku minimalistickým scénickým pojetím. Martin Glaser přesně ví, co chce říct, a tak s děním na scéně také pracuje. Samotný závěr je navíc působivý jak nápadem, tak hereckým provedením. Pokud máte román Mornštajnové rádi, budete z divadla odcházet s pocitem kvalitně odvedené práce, která důstojně reprezentuje svou knižní předlohu a dodává jí ještě něco navíc.
Žádné komentáře:
Okomentovat