Autor: Tomáš Dianiška
Premiéra: 18. 9. 2020
Uvádění: Divadlo pod Palmovkou
Režie: Tomáš Dianiška
Obsazení
Jindřiška Nováková - Kamila Trnková
Paní Nováková - Gabriela Míčová
Aťa Moravec - Vojtěch Fülep / Denis Šafařík
Teta Moravcová - Ivana Wojtylová
Jan Zelenka-Hajský - Denny Ratajský
Oldřich Vosmík - Martin Hruška
Otto Strnad - Daniel Krečmar
Zdeněk Vyskočil - Jakub Albrecht / Ondřej Veselý
Kája Vrbas - Adam Vacula
Baronesa - Barbora Kubátová
Reinhard Heydrich - Martin Němec
Ladislav Vaněk - Tereza Dočkalová / Barbora Kubátová
Cecílie Adamová - Tereza Dočkalová / Barbora Kubátová
Doktorka - Barbora Kubátová
Notář - Jiří Panzner
Gestapáci, ssáci, náckové, žák - Jiří Panzner, Jakub Tvrdík / Ondřej Bauer
Dívka s kolem - Daria Ochotníková, Natálie Drössler, Sára Pospíšilová
Délka představení: 2 h 45
Píše se rok 1942 a v Praze právě přistáli výsadkáři s tajným úkolem. Musí Čechy zbavit hrozby Reinharda Heydricha, i kdyby při tom měli položit život. V sázce je nicméně mnohem víc než jejich vlastní existence. Do plánu je více či méně dobrovolně zasvěcena i celá řada civilistů, kteří riskují úplně stejně, jako by osobně pozvedli zbraň. Tomáš Dianiška ve svém textu vzdává těmto ne zcela anonymním, ale z většiny přesto neznámým hrdinům hold a ukazuje události heydrichiády v trochu jiném světle. Divák je upozorněn, že se nejedná o realitu, přesto v sobě drama určitý dokumentární charakter nezapře. A to i přes nádech absurdity, který se jím celou dobu vine. Zároveň se jedná o inscenaci až mrazivě aktuální, ač od zobrazovaných událostí uplynulo přes osmdesát let.
Inscenace se tematicky zabývá především povahou a formami hrdinství v každodennosti obyčejných lidí, po žánrové stránce jde nicméně o docela pestrou mozaiku. Objevují se totiž prvky klasické situační komedie, absurdního dramatu i nefalšované tragédie. Tvůrci neustále balancují na hraně dobrého vkusu, berou si na paškál především Němce a staví je do pozice až absurdně komických nekompetentních figurek, které jsou však o to nebezpečnější. Naopak postavy odbojářů jsou pojímány velmi civilně, a byť i do jejich chování se čas od času vkrádají prvky absurdity, neděje se tak s cílem zesměšnit je. Tvůrci se vlastně jen snaží ukázat co nejrozmanitější charaktery a to, jakým způsobem je válka a odbojové operace poznamenaly. Zároveň to není o tom, že by se Češi stavěli na piedestal a Němci předváděli jako monstra, nýbrž u obou národů jde o směsici chování a přístupů, která často zaráží nečekaným hyenismem.
Scéna je poměrně jednoduchá a spíše náznaková. Má stupňovitý charakter a zároveň je rozdělena do dílčích ostrůvků představujících jednotlivé lokace. Domy i interiéry se vykreslují několika kusy nábytku, na jevišti je zároveň několik konstrukcí ve tvarů domů podsvícených led zářivkami, které se podle potřeby rozsvěcí a zase zhasínají, aby podtrhly dění. V rámci inscenace probíhá jen minimální množství přestaveb, a pokud, pak plně přiznaných. Potřebují-li herci pro svou příští akci nějakou rekvizitu, jednoduše si ji přinesou, stejně jako zcela automaticky vyklízí prostor od zbytečného balastu.
294 statečných je inscenace, která se nebere tak úplně vážně a žánrově je velmi nevyhraněná, přesto si uchovává až překvapivě pietní charakter a uctivým způsobem připomíná hrůzy heydrichiády. Díky promyšlené režii se ani přes svou různorodost netříští a udržuje si jednolitost, v níž do sebe všechno zapadá a doplňuje se. Přes prvky absurdity a balancování na hraně dobrého vkusu zůstává inscenace vyváženou podívanou, která diváka neuvrhne do deprese, ale spíše ho podnítí k zamyšlení. Nejde o úplně masově přístupnou záležitost, protože divák musí přistoupit na inscenační poetiku, zároveň však jde o kus, který může hodně předat bez ohledu na to, kdo se na něj dívá.
Žádné komentáře:
Okomentovat