Autor: Ephraim Kishon
Překlad: Eva M. Kanová a Jakub Markovič
Premiéra: 18. 10. 1999
Uvádění: Divadlo Rokoko
Režie: Ondřej Zajíc
Obsazení
Daniel Ben Cur - Jan Vlasák
Chedva - Taťjana Medvecká
Ajala - Marika Procházková / Beáta Kaňoková
Robert - Marcel Rošetzký / Jiří Hána / Vojtěch Dvořák
Uri - Jiří Hána / Martin Hofmann / Tomáš Novotný
Jaffa - Radka Fidlerová
Délka představení: 2 h 15
Představte si obyčejnou židovskou domácnost, v níž muž nosí domů peníze, žena se o něj stará, podstrojuje mu, uklízí, a nikdy se za to nedočká žádného vděku. Přesto ji nikdy nenapadlo si na něco stěžovat nebo se proti své situaci jakkoliv bouřit, a to až do momentu, kdy je celý její sňatek zpochybněn. Není totiž vůbec jasné, jestli byl právoplatně uzavřen, nebo spolu manželé celou dobu žijí takzvaně na hromádce bez požehnání úřadů. Právě chybějící dokument odstartuje sérii až absurdně komických situací, z nichž se postavy pokouší nějakým způsobem vybřednout, aby si zachovaly čest. Každý z charakterů najednou řeší konflikt, který může zásadním způsobem ovlivnit jeho další život, protože křehká rovnováha byla definitivně narušena a vrátit se ke starým pořádkům půjde jenom těžko.
Oddací list je klasickou situační komedií, v níž zpočátku banální problém vyeskaluje do netušených rozměrů. Ephraim Kishon své drama sepsal už na konci padesátých let a zachytil v něm dobové zvyklosti a morálku. Z pohledu dnešního diváka je proto zoufale neaktuální a obstojí snad pouze jako značně nadsazená fraška. Inscenace v divadle Rokoko se však drží v mantinelech klasické vztahové komedie, neexperimentuje ani nehledá současná témata. Je pravda, že od premiéry už uteklo více než dvacet let a hra je tak jedním z nejdéle uváděných kusů v Městských divadlech pražských, nabízí se však otázka, co k tomu tvůrce vede, pomineme-li diváckou vděčnost a snad i oblíbenost. Ano, problematika komplikovaných mezilidských vztahů je věčná a asi nás nikdy nepřestane bavit, v jinak velmi progresivním repertoáru však takto přehnaně klasicky pojatá komedie působí jako pěst na oko.
Scénografie imituje jídelnu / obývací pokoj průměrného bytu, v němž se odehrává veškeré dění, tudíž nejsou potřeba přestavby. Scéna působí skoro přeplácaně, ale takovým tím staromilským dojmem, jako když jedete na návštěvu k prarodičům, jimž pojem minimalismus nic neříká, a schraňují každou ptákovinu. Místnost je vytvářena zdmi v zadní části jeviště i u portálů, takže vzniká dojem divadla čtvrté stěny, což je ostatně i to, s čím Zajícova režie velmi důsledně pracuje. Inscenace je klasická ve všech smyslech toho slova, takže nemá čím překvapit. Už Kishonovo drama je tak nějak předvídatelné a přímočaré, k tomu však přidejte i režii absolutně bez nápadu sestávající víceméně z přecházení sem tam a posedávání na různých kusech nábytku, a máte před sebou zcela zapomenutelný kus, na nějž si za pár týdnů už ani nevzpomenete.
Oddací list není špatná komedie, jen je v dnešní době a současném způsobu inscenování jednoduše stará. Klasické pojetí režie, výpravy i hraní nemusí být na škodu, tady však dohromady příliš nefunguje. Respektive vytváří poněkud rozpačitý celkový dojem, u nějž se divák neubrání otázce, proč se právě tahle hra (tematicky i zpracováním zoufale neaktuální) vlastně hraje. Sváteční a nenároční diváci si u ní bezpochyby odpočinou, jelikož jde o komedii nevyžadující žádný zvláštní intelektuální zápřah, zůstává však otázkou, jestli je prostá zábava na dvě hodiny vším, o co by současnému divadlu mělo jít.
Žádné komentáře:
Okomentovat