Autor: David Jařab
Premiéra: 25. 2. 2023
Uvádění: Divadlo Rokoko
Režie: David Jařab
Obsazení
Čurda - Jerhot (dvojpostava) - Martin Donutil
Jiráček - Robert Mikluš
Diabo/Tauš - Aleš Bílík
Matka, Rosalie Čurdová / Troníčková - Ivana Uhlířová
Vojtíšková / Anna z Francie / Sekretářka ministerstva průmyslu - Martina Jindrová
Karolína Jiráková / Anděl - Renáta Matějíčková
Délka představení: 2 h
V sále se stmívá, na jevišti se pomalu rozsvěcí jeden bodový reflektor a z pološera za oponou vyjíždí dopředu křeslo s čističem bot Jiráčkem. V inscenovaném dialogu parafrázujícím slavný začátek Haškova Švejka se představuje zlomová událost předznamenávající celý pozdější Čurdův vývoj - atentát na Reinharda Heydricha. Dva zástupci pracující třídy, které politika v podstatě nezajímá, tady glosují aktuální dění a úmyslně jej zesměšňují, snad aby zdůraznili kontrast mezi svými slovy a tím, co se na území protektorátu začalo dít. Sotva však tento rozhovor skončí, přesouváme se v čase i prostoru kamsi do Čurdova mládí a nasloucháme jeho disputaci s Andělem o smyslu života. Přichází další střih a jsme na gestapu, kde se Čurdova matka snaží ustát výslech, střih a jsme zase někde úplně jinde...
Jak už nejspíš vyplynulo z předchozích řádků, hlavním problémem Jařabovy inscenace (a ostatně i jeho textu) je značná roztříštěnost. Divákovi dá dost práce zorientovat se v tom, co se na scéně právě děje a v jakém časovém období se vlastně nachází, ani nemluvě o žánrové neukotvenosti. Inscenaci chybí jasné téma, a především gradace. Částečně to souvisí i s tím, že Jařab na scéně nestaví situace. Místo toho se snaží o vizuálně silný, líbivý obraz, v čemž mu sice jde na ruku scénografie, ale trpí tím herci, protože vlastně nemají moc co hrát. Velký důraz je kladen také na hudbu, bohužel ve většině případů působí násilně a nepracuje se s ní systematicky. Chvíli hraje, vzápětí umlká a není synchronizovaná s hereckou akcí, takže místy si jako divák říkáte, jestli zvukař jenom dostal špatné pokyny nebo je to skutečně takhle špatně vymyšleno.
Inscenace má krom výrazné vizuality ještě jedno specifikum - skládá se totiž ze dvou výrazně odlišných částí. Ta první se odehrává klasicky na jevišti, ta druhá je kombinací audiowalku a site specific. Po dohrání v Rokoku totiž diváci dostanou sluchátka a v organizované skupině se vypraví přes Václavského náměstí do Petschkova paláce, bývalého sídla gestapa. Po cestě míjí postavy, s nimiž se setkali už v divadle, které jsou však v davu snadno přehlédnutelné a nemají pro průběh procházky vlastně žádnou přidanou hodnotu. Přímo v paláci se odehrají už jen dvě krátké scény, vlastně jakýsi epilog zobrazující Čurdův boj se svědomím. O něm je ostatně i obsah nahrávky, která zní ve sluchátkách. Čistě z hlediska děje je tenhle epilog vlastně lehce zbytečný, samotná procházka palácem je však zajímavým zážitkem a podněcuje otázku, jak by celá inscenace vypadala, kdyby ji tvůrci pojali jako plnohodnotný site specific projekt právě v "Pečkárně".
Čurda, hrdina jedné prohry je inscenace, s níž je těžké souznít, protože je velmi vzdálená tomu, co jsme zvyklí na divadle vídat, ale zároveň není nijak inovativní. Má v sobě až filmovou lyričnost a sází především na silnou vizualitu, tvůrci ji však nedokázali stylově ani dějově ukotvit. V podstatě jde o náhodně poskládané střípky porůznu proložené ne vždy dobře pasující hudbou, které lavírují mezi filosofickou rozpravou a absurdním kabaretem. Vyloženě špatné to není, ale ani vyloženě dobré. Prostě průměr, který měl daleko větší potenciál.
Abych pravdu řekla, nevím, jestli bych na divadelní inscenaci o Čurdovi šla. Možná jsem proti němu trochu předpojatá. Ačkoliv by to mohl být zajímavý zážitek. Třeba si tam najdu něco, nad čím bych mohla nějakou dobu přemýšlet.
OdpovědětVymazat