Autor: Tina Davídková
Premiéra: 23. 4. 2023
Uvádění: Studio Řetízek DAMU
Režie: Tina Davídková
Obsazení
Petra - Daniela Hrstková
Ten věčně nespokojený - Vladislav Šulc
Ta optimistická - Stasy Stetsiy
Ta tichá - Tereza Starečková
Ten, co vše zlehčuje - Petr Vrla
TV hlasatel - Jiří Netík
Délka představení: 40 min
Právě téma znásilnění a s ním souvisejícího traumatu si Tina Davídková vybrala ke zpracování v rámci své bakalářské práce. Krátká jednoaktová hra trvající necelých čtyřicet minut ukazuje problematiku pochopitelně a citlivě, byť se nedokázala vyvarovat jisté schematičnosti, v důsledku níž je hra snad až příliš doslovná. Na scéně se objevuje šest postav - hlavní hrdinka Petra, která se očividně vyrovnává s nějakým problémem, a čtveřice charakterů, které jsou už ve svém názvu de facto pouze typy, doplněná televizním moderátorem. Text se následně štěpí do dvou časových rovin - hrdinčinu přítomnost a flashbacky odkazující k tomu, co se vlastně stalo a dovedlo Petru až do její aktuální situace.
Téma znásilnění a sexuálního násilí se do textu promítá z mnoha různých úhlů, je velmi dominantní a v podstatě utlačuje náznaky témat dalších. Není to vyloženě špatně, je to však trochu škoda. Asi nejproblematičtější je v tomhle ohledu závěrečný monolog hlavní hrdinky, který svou doslovností lehce ubírá příběhu jeho hloubku a nabízí otázku, jestli se to celé nedalo pojmout trochu jinak a bez nánosu patosu, který z aktuální verze závěru čiší.
Po režijní stránce je inscenace velmi dobře zvládnutá. Nepouští se do žádných formálních experimentů, ale vhodně využívá možností scény a vede herce k uvěřitelným výkonům. Scénografie je jednoduchá a spíše náznaková, sestává z jednoho otočného křesla, stolu a čtveřice židlí, potažmo ještě dlouhého závěsu v zadní části. Křeslo hraje úlohu Petřina útočiště, místa, kde se cítí v bezpečí a odkud se příliš nevzdaluje, nechce-li se ztratit ve svém traumatu, stůl jako by zastupoval černé myšlenky, které se jí neustále nevítaně tlačí do hlavy. Trochu doslovně, ale funkčně je to ukázáno i kostýmy - zatímco hlavní hrdinka na sobě má účelnou černobílou kombinaci doplněnou zářivě zeleným kabátem evokujícím pozitivní energii, její čtyři společníci jsou v černém, jakožto jednotlivé nepříjemné složky jejího traumatu. Je-li potřeba, aby se tito herci proměnili z typizovaných de facto emocí v klasické charaktery, děje se tak drobnou změnou kostýmu - korálemi, sakem, čepicí, svetrem. Přechody z přítomnosti do minulosti jsou plynulé a vhodně podtržené světlem, ať už jde o stroboskop nebo následnou změnu barevného spektra.
Symbióza? je i přes svůj amatérský charakter překvapivě přesvědčivou inscenací se silnou výpovědní hodnotou. Textu se sice nedá upřít jistá šablonovitost a doslovnost, herci však své úlohy přes jistou schematičnost naplňují a poradili si s nimi dobře. Tím nejdůležitějším je skutečnost, že inscenace je z hlediska představovaného problému velmi aktuální a rozhodně má potenciál podnítit divácké úvahy.
Žádné komentáře:
Okomentovat