Autor: Albert Camus
Úprava: Ivan Zmatlík
Premiéra: 13. 7. 2023
Uvádění: OLDstars, Divadlo v Solné věži
Režie: Zuzana Horáková
Obsazení
Karolína Hartmanová, Eliška Brejchová, Adéla Hromasová, Adéla Fejková, Klára Valášková, Klára Urbanová, Jana Rumlová, Tomáš Hart, Cyril Janeček, Michal Hauf, Marek Pilař
Délka představení: 1 h 15
Caligula je hlavní hrdina, přesto na začátku právě Caligula schází. Po smrti své milované sestry totiž propadl žalu, někteří tvrdí, že dokonce šílenství, a vypařil se. Jeho dvůr marně čeká, až se objeví a pomalu přesvědčuje sám sebe, že ho vlastně nepotřebuje, protože ve svém kruhu najde spoustu takových jako Caligula, kteří ho můžou snadno nahradit. Vzápětí se však císař objeví a hra na to, kdo je blázen a kdo ne, může začít.
Tvůrci se rozhodli pojmout postavu Caliguly coby moudrého mentora pokoušejícího se aktivizovat své poddané k jakékoliv činnosti. De facto od nich vyžaduje akt vzpoury, kterého však oni, jak se zdá, nejsou schopni. Proměňuje tváře a za maskami nejrůznějších autorit se snaží probudit v nich touhu jednat. Přitom však není jasné, jestli je geniálním šílencem odhalujícím nejrůznější podoby bláznovství, nebo skutečným bláznem vyžívajícím se v tom, že na hranici šílenství dovádí všechny okolo sebe. Inscenace mimo jiné otevírá otázky morálky, ale také celkového smyslu naší existence. Řídíme se vlastním rozumem, nebo jsme jen loutky podřízené cizím autoritám bez vůle? Tvůrci si s diváky hrají, nutí je přemýšlet a zpochybňovat zažité představy o sobě samých. Postavy na scéně jsou totiž průběžně vystavovány extrémním situacím, které v podstatě nutí k zamyšlení, jak by se zachovali, i diváky.
Přestože inscenace má jistý aktivizační potenciál, je poněkud roztříštěná a jako by jí chybělo hlavní jednotící téma. Nejvíc asi vystupuje jistá rezignace všech charakterů, které do jednoho (nepočítáme-li Caligulu a možná ještě jeho ženu) mají pocit, že žádná jejich akce k ničemu nepovede. Vlastně jsou jenom figurkami zmítanými rozmary mocných, které dovedou mluvit o nutnosti zasáhnout, ale už se nedokážou odhodlat k činu samotnému. V něčem je tak inscenace až smutně aktuální, jelikož dobře koresponduje s náladami ve společnosti a nevírou lidí v možnost cokoliv změnit.
Vizuální stránka je poměrně jednoduchá a pozitivně laděná do pastelových barev jakoby v kontrastu k závažnosti textu. Kostýmy jsou trochu extravagantní civil, ale ničím nevybočují z normálu. Výjimkou je v tomhle případě Caligula, který se několikrát převlékne, ostatní zůstávají víceméně v jednom a tom samém oblečení. Navíc, byť je vizuál částečně brán do hry, vlastně není nijak zásadní a k celkovému pochopení ani vyznění výrazněji nepřispívá.
Caligula je zajímavou inscenací, která ponouká k zamyšlení. Postrádá nicméně hlavní téma a ani celková režijní koncepce není zcela ukotvená, jelikož přichází s řadou zajímavých nápadů, ale žádný jako by si nebrala skutečně za svůj. Celek tak působí poněkud roztříštěně. Herecké výkony jsou však vesměs slušné a potenciál zaujmout tady je. Nutno však podotknout, že to rozhodně není inscenace pro každého a pokud chcete postřehnout i různé drobné nuance, vyžaduje vaši plnou pozornost.
Žádné komentáře:
Okomentovat