Autor: Arnold Wesker
Překlad: Jiří Mucha
Premiéra: 7. 10. 2023
Uvádění: 3Kino Art Pasáž
Režie: Michal Dočekal
Obsazení
Marco, majitel restaurace - Ondřej Vetchý / Jan Burian
Šéfkuchař, přezdívaný Ratatouille - Filip Kaňkovský
Frank, sous-chef - Zdeněk Vencl
Petr - Prokop Košař
Serhij - Kostiantyn Zhyrov
Ivan - Vavřinec Kratochvíl
Max - Hubert Ludwig
Nick - František Florián
Michail - Danylo Rypalenko
Karel - Radek Lajfr
Berta - Veronika Janků
Cuong - Lukáš Tran
Pavlina - Diana Komisarenko
Erika - Anna Veselá
Vrchní - Marek Nagl
Monika - Kateřina Měchurová
Helena - Barbora Vašíčková
Viky - Marie Anna Myšičková
Dana - Barbora Bolíková
Anna - Alžběta Dolečková / Karolína Petřvalská
Vera - Vera Timofeeva
Žebrák - Vitalii Vorkhlik
Délka představení: 1 h 15
Britský dramatik Arnold Wesker vystřídal během svého života celou řadu povolání, aby si našetřil na vytoužená studia, a některá z nich zahrnovala i práci v kuchyni špičkových restaurací. Díky tomu načerpal řadu zkušeností, které mohl zužitkovat při psaní, a jeho hra Kuchyň je tím pádem nesmírně autentická. Kombinuje totiž problémy kuchyňského provozu s osobními dramaty personálu, v aktualizaci Městských divadel pražských navíc získává velmi současný náboj, protože židovsko-německý konflikt nahradila sporem ukrajinsko-ruským. V místě, kde se střetávají různé generace i různé národnosti, je to víc než příhodné.
Inscenace vznikla jako site-specific v prostoru bývalé restaurace a vyznačuje se silnou vizuální stránkou. Prostor je bílý s výraznými akcenty stříbrné, která jako by podtrhovala lesk a blyštivost restauračního provozu, v němž není místo pro chyby. Kostýmy odpovídají restaurační stylizaci, protože vycházejí z tradice kuchařských rondonů a drží si černobílou barevnost. Díky tomu k sobě všichni ladí a podtrhuje se dojem jediného, pečlivě promazaného stroje, zároveň se tím však jakoby utvrzuje dojem anonymity a zaměnitelnosti, protože v kuchyni není prostor pro individualitu a kdo nezapadá do předepsaných škatulek, bude se potýkat s problémy. Výjimkou je postava majitele Marca v blyštivém stříbrném saku a kravatě, který svým leskem demonstruje, že si ho nejde s nikým splést, protože to tady celé vlastní.
Velmi výraznou složkou inscenace je také hudba a zvukové efekty, stejně tak choreografie. Veškerý jevištní pohyb připomíná jediný živoucí organismus, jehož jednotlivé součásti nemohou správně fungovat samy o sobě, ale potřebují celek. Herci se po scéně pohybují v přesně nacvičených sekvencích, opakují konkrétní gesta a používají řadu specifických rekvizit, jimiž imitují kuchyňský provoz. V mnoha pasážích připomíná jevištní dění desorganizovaný chaos, který si však paradoxně stále zachovává pevnou strukturu a nepůsobí zmatečně.
Kuchyň je velmi dobrá inscenace, která zaujme neotřelým prostředím i scénickým řešením, stejně jako hereckými výkony. Michalu Dočekalovi se podařilo ukočírovat celý herecký ansámbl čítající přes dvacet lidí tak, aby skvěle fungoval, doplňoval se a budil dojem homogenního celku. Díky vynikající choreografické práci Karoliny Gilové i hudebnímu podkresu doplněnému o zajímavé zvukové nápady má navíc inscenace nebývale silnou atmosféru. Tvorbě Městských divadel pražských se na jednu stranu vymyká, na druhou však do ní perfektně zapadá. A na každý pád stojí za vidění.
Žádné komentáře:
Okomentovat