Autor: Molière
Překlad: Vladimír Mikeš
Premiéra: 20. 10. 2023
Uvádění: Divadlo na Vinohradech
Režie: Pavel Khek
Obsazení
Harpagon - Aleš Procházka
Kleant - Aleš Petráš
Valér - Ondřej Kraus
Eliška - Jana Kotrbatá
Mariana - Šárka Krausová / Sabina Rojková
Frosina - Tereza Bebarová
Mistr Jakub - Kryštof Rímský
Štika - Jiří Roskot
Komisař - Jan Krafka
Anselm - Václav Svoboda
Mistr Šimon - Jan Battěk
číšníci, lichváři, sluhové - Mimický sbor Divadla na Vinohradech
Délka představení: 2 h 30
Při pohledu na scénografii Jozefa Huga Čacka se divák přenese kamsi do vzdáleného Japonska zkříženého s Finskem. Na scéně je totiž dvojice dřevěných stěn doplněných schody, které na první pohled evokují finskou saunu, středem nicméně vede šikmé, ostře zahnuté přehlídkové molo a nad ním se do místnosti snaží prodrat větev kvetoucí sakury. Jedná se o podivný, místně ani časově neukotvený hybrid, který nicméně správně evokuje dojem luxusu. Stejné je to s kostýmy, které jsou poměrně extravagantní (s výjimkou hlavní postavy Harpagona a pana Anselma, kteří svým oděvem reprezentují sice vybraný, ale přece jen konzervativní vkus) a působí, jako by právě zářily na přehlídce luxusní módy. Už samotnou výpravou tak tvůrci předestírají, o čem vlastně chtějí svého Lakomce hrát - v jejich podání jde o příběh pozlátkové nádhery, pokrytectví, předstírání a zdání velikosti zakrývajícího reálnou malost.
Původní Molièrův text se tvůrci rozhodli rozšířit o texty z příručky ekonomie popisující a komentující aktuální dění na scéně. Vzniká tím zajímavý aktualizační moment a vyzdvihují se témata, která jsou sice v textu obsažena, ale nemusí být na první dobrou čitelná. Inscenace tím sice na jednu stranu získává na doslovnosti, vzhledem k celkové banalitě dramatu to však ničemu nevadí. Ekonomické termíny jsou navíc používány v zajímavých souvislostech, takže divák má možnost spojovat si věci, které by ho jinak možná nenapadly. Vedle výše předestřených témat tak do příběhu silně promlouvá taky problematika manipulace a její nejrůznější podoby, někdy otevřenější, jindy v podstatě skryté, výrazně se pracuje také se sexualitou a nejrůznějšími narážkami, takže místy je hodně lascivní a pro konzervativního diváka může hraničit až s vulgaritou.
Vinohradský Lakomec vlastně vůbec není špatná inscenace. Tvůrcům se povedlo dobře vystihnout aktualizační moment, doplnit přece jenom lehce zastaralý text nádechem současnosti a vytvořit komedii, která se nebere vážně a dělá si legraci nejen z nás, ale i sama ze sebe. Vizuálně silné podívané vévodí Aleš Procházka coby Harpagon, v jehož hereckém výkonu je něco silně iritujícího, ovšem sympatického zároveň. Vznikla svižná, aktuální podívaná, která sice občas trochu ztrácí na celkové dynamice, přesto nenudí a dovede si publikum získat.
Žádné komentáře:
Okomentovat