Autor: Martin McDonagh
Překlad: Klára Vajnerová
Premiéra: 28. 10. 2023
Uvádění: Divadlo Rokoko
Režie: Tomáš Ráliš
Obsazení
Katurian - Aleš Bílík
Michal - Tomáš Dalecký
Tupolski - Tomáš Havlínek
Ariel - Radim Kalvoda
Délka představení: 3 h
Katurian žije ve fiktivním totalitním státě, stará se o mladšího bratra a svůj čas tráví sepisováním povídek. Ve svých textech se neštítí popisovat nejrůznější příšerné způsoby vraždy, jeho fantazie je nepřeberná a v roli obětí nejčastěji figurují malé děti. Podobných autorů by se jistě našly mraky a za bujnou fantazii se nezavírá. To by však nesmělo dojít k nečekané souhře okolností. Někdo se pustil do zabíjení dětí a jako předobraz si vzal Katurianovy povídky. Kdo a proč by to dělal? Nebo je snad vinen sám spisovatel?
Martin McDonagh je proslulý sepisováním černých komedií z irského venkova. Jeho hry jsou drsné, mnohdy nepříjemně intenzivní a překypují černým humorem. Na scéně se velmi často hovoří o násilí, nezřídka se i zobrazuje, a už jen proto jsou inscenace jeho her divácky náročné. Ta v Rokoku není výjimkou. Tvůrčí tým servíruje divákům nesmírně silný zážitek plný velmi sugestivní krutosti, horší než násilí, k němuž na scéně přímo dochází (a jehož není zas tak moc), je však násilí popisované slovy a občas symbolicky demonstrované. Inscenace má po celou dobu velmi tísnivou atmosféru, dovede se divákům zarýt pod kůži a přinutit je uvažovat nejen o hodnotě lidského života. Právě toto téma je v inscenaci zastoupeno nejsilněji, tvůrci zkoumají hranice lidského utrpení a chování tváří v tvář teroru. Násilí se zkoumá z různých úhlů, protože každá z postav na jevišti k němu přistupuje jinak - pro některé je to běžná součást každodenní práce, jiný jej zkoumá s vědeckým zápalem a další trpí už jen při zmínce o něm. Vzniká tak velmi pestrá mozaika.
Tísnivost celkové atmosféry je ještě umocněna scénografií, která evokuje ponurý půdní prostor, který není tak úplně vězeňskou celou, ale přesto z něj není úniku. Na jevišti je vybudován podkrovní pokoj, do nějž jako by divák nahlížel z jednoho rohu, s jedinou postelí, velkým střešním oknem, skříní a menší skříňkou s pojistkami. Všechno vyvolává dojem vyžilosti a omšelosti, z níž jímá tíseň, a zároveň izolovanosti, která nahrává nejrůznějšímu mučení, protože řev oběti stejně nikdo neuslyší.
Pan Polštář v Rokoku je velmi dobrá inscenace s nesmírně tísnivou atmosférou, kterou není snadné sledovat, ale která přesto uchvátí. Silnou stránkou jsou přitom zejména herecké výkony, takže přestože textu je hodně a v některých momentech působí inscenace umluveně, aktérům se vždy znova povede diváka strhnout a udržet si jeho pozornost. Obdiv si zaslouží zejména Aleš Bílík, jehož výkon je mnohovrstevnatý, velmi emotivní a přes celkovou náročnost extrémně dobře zvládnutý. Inscenace je hereckým koncertem, který rozhodně stojí za vidění, byť jej nejspíše ocení spíše náročnější diváci.
Žádné komentáře:
Okomentovat