Autor: Petr Stančík
Dramatizace: Pavel Baďura, Tomáš Dianiška
Premiéra: 18. 3. 2023
Uvádění: Divadlo v Dlouhé
Režie: Tomáš Dianiška
Obsazení
Pravomil - Pavel Neškudla
Tinka - Štěpánka Fingerhutová
Karel Vaš - Jan Sklenář
Farář Pamls, Hlídač, Konferenciér - Tomáš Turek
Otec Pravomilův, Generál Píka, Voják - Čeněk Koliáš
Matka Pravomila, Dcera Karla Vaše - Magdalena Zimová
Jarka Baterka, Edy - Miroslav Zavičár
Voják, Velitel gulagu, Spolubojovník Saša, Tony, Reportér - Samuel Toman
Děti, Vězni, Komunisté - Zuzana Kolomazníková, Martina Vašáková, Ondřej Kapal, Pavel Conk, Tomáš Zvědělík, Vladimír Tkáč, Tomáš Jech
Kapela pod vedením Milana Patočka - Kateřina Jirčíková / Martina Fialová, Pavel Lipták / Martin Matejka, Tomáš Makovský / Jiří Nedbal
Délka představení: 2 h 30
Inscenace je dramatizací stejnojmenného románu, který je pro změnu inspirován reálnou osobou - Pravomilem Raichlem, který si prošel ruským gulagem i komunistickým vězením v Československu a nakonec nalezl klid a svobodu uprostřed oregonských lesů. Tomáš Dianiška už poněkolikáté vytváří na jevišti historickou fresku, která však nechce dokumentovat dějiny, nýbrž vyzdvihnout téma hrdinství a zásadních lidských hodnot těžce zkoušených a ohýbaných nepříznivými okolnostmi.
Příběh je vyprávěn retrospektivně, ovšem víceméně chronologicky, zároveň však má dvě roviny - na jedné stojí Pravomil a jeho život převyprávěný pomocí deníkových zápisků, na druhé dcera potenciální oběti z úvodu, která tento deník objeví a jeho prostřednictvím se seznamuje nejen s osobou domnělého vraha, ale také s pravou tváří svého otce. Tyto roviny se prolínají, zatímco linka z Pravomilova života je pro inscenaci zásadní, druhá je spíše inscenační berličkou pomáhající tvůrcům k dotvoření dramatického oblouku.
Dianiška inscenaci skládá tak, jak jsme u něj zvyklí. Tedy jako mozaiku nejrůznějších popkulturních narážek propojených dějem, které nicméně nepůsobí samoúčelně, nýbrž podtrhují zvolenou tematiku. Zatímco některé mají poukázat na absurditu dění, jiné se chovají jako doprovodný komentář nebo vyzdvihují konkrétní situaci či téma. I díky tomu není inscenace žánrově ukotvena a lavíruje na pomezí několika různých žánrů - chvíli je to drama, chvíli fraška, chvíli kabaret. Přechody mezi nimi působí plynule, jelikož dochází k vzájemnému přelévání, v němž často není jasné, kde jeden žánr končí a druhý začíná. Této roztříštěnosti nahrává i scéna, která není jednolitým prostředím, nýbrž mnoha dílčími, vzájemně propojenými prostory, které se přerozují v konkrétní místo na základě herecké akce. V levé zadní části je místo pro orchestr, vedle něj se nachází stěna s oknem, před ní několik kusů nábytku. Scénografie je dynamická a podle potřeby se proměňuje a doplňuje o další nábytek či cokoliv dalšího, co je zrovna zapotřebí.
Pravomil je zábavná, byť poněkud hořká inscenace o hrdinství, jeho cestách a jeho marnosti. Ukazuje naši společnost v poměrně nelichotivém světle a připomíná, že potřebujeme hrdiny, ač si jich jen málokdy umíme vážit. Dianiška přenáší diváky do naprosto svébytného světa, v němž jako by neexistovaly hranice a všechno bylo možné, aniž by pustil z ruky inscenační otěže, takže vzniká uvolněný, ale nesmírně kompaktní celek. Pravomil je v mnohém překvapivý, snad i trochu neobvyklý, ale vyznačuje se svébytnou poetikou a dokáže zaujmout.
Žádné komentáře:
Okomentovat