Autor: Cyril Gély
Překlad: Daniela Jobertová
Premiéra: 3. 2. 2024
Uvádění: Divadlo Viola
Režie: Radovan Lipus
Obsazení
Otto Hahn - Jan Šťastný
Lisa Meitner - Apolena Veldová
Edith Hahn - Kateřina Seidlová
Délka představení: 1 h 30
Otto a Lisa sdíleli jednu berlínskou laboratoř a společně učinili řadu objevů, historie se však nakonec postavila proti nim. V Německu se dostal k moci Hitler, což pro Lisu s židovským původem znamenalo čím dál větší riziko a v roce 1938 ji to ze země definitivně vyhnalo. Nejzásadnější objev své kariéry tak nestihla dokončit a slavnou cenu si vysloužil jenom Otto. Berlín Lisa opouštěla v rychlosti, ve spěchu a s nejistou šancí na úspěšné překročení hranic. To všechno už je ale dávno pryč. Doba se změnila, ona se etablovala na novém místě a přichází čas na konečné zúčtování. Kdo z něj vyjde jako vítěz?
Cyril Gély svou hru Le Prix (v češtině Nobelovka) adaptoval ze stejnojmenného románu, který vydal o pár let dříve. Základní premisa se nicméně nezměnila - pořád je to primárně dialog dvou lidí, kteří se snaží nějak vyrovnat s minulostí. Oba dva si v sobě nesou minulé křivdy i společné zážitky a jen těžko mohou smazat všechno, co je dřív pojilo, přestože za léta odloučení se odcizili. Drama pro tři postavy je ve skutečnosti postaveno na dynamice pouze dvou z nich. Všichni tři se nikdy přímo nesetkají, v promluvách, které spolu vedou, však je ten třetí stále latentně přítomen, což umocňuje už tak napjatou atmosféru.
Radovan Lipus inscenaci staví jako klasické konverzační drama, v němž není pozornost zbytečně odváděna výraznou jevištní akcí nebo extravagantními dekoracemi. Scénografie je extrémně jednoduchá - v podstatě jen stolek a u něj dvě židle, v pozadí několik digitálních LED panelů, s nimiž se však takřka nepracuje, vedle nich stůl s alkoholem, lampa, po stranách scény dva tyrkysové paravány. Nábytek je trochu historizující a trochu vyvolávající dojem "co dům dal". Vzhledem k tomu, že o dekorace vlastně nejde a inscenace by fungovala i bez nich, je to vcelku jedno, zábavná je nicméně práce s barevností, protože tvůrci se rozhodli u barevných prvků, snad v odkazu na místo dění, využít výhradně modrou a žlutou, tedy barvy švédské vlajky.
Herecký dialog Jana Šťastného s Apolenou Veldovou připomíná přestřelku a je silně vyostřený, přestože ti dva na sebe téměř nezvednou hlas. Na začátku to působí jako milé setkání přátel po letech, kteří si vyměňují zdvořilosti a chtějí si popovídat o tom, co se za tu dobu změnilo. Velmi záhy však začne být jasné, že o nostalgii tady ani v nejmenším nepůjde. Oba aktéři střídavě přecházejí do útoku - chvíli trousí sarkastické narážky, jindy zpod jejich zdánlivě milých vět odkapává jed. Chvílemi je to milé povídání o fyzice, které se však snadno promění v soustavu výčitek a osočování. Charaktery obou hlavních protagonistů jsou poměrně komplikované, nemluvě o tom, že oba od začátku hrají se zakrytými kartami. Divák se tudíž není jistý, komu má věřit a co - Otto i Lisa totiž mají každý svůj vlastní jasný pohled na věc, které se extrémně liší, zároveň však mohou oba být aspoň do jisté míry pravdivé. Inscenace otevírá řadu velmi zajímavých otázek a společenských témat. Silně z ní vystupuje problematika postavení žen ve vědě, potažmo ve společnosti jako takové, řeší se však také problematika diskriminace, slávy, viny a trestu.
Nobelovka je velmi komorní inscenací postavenou na hereckých výkonech, která však dovede být strhující. Text je v mnohém aktuální, nabízí nejrůznější perspektivy a umožňuje divákům rozhodnout se podle vlastního uvážení, na čí stranu se postaví. Autor a potažmo ani tvůrci své hrdiny nesoudí, jen jim dávají šanci se vyjádřit. Celé by to mohl být jeden velký vyhrocený soudní proces, v němž se sympatie poroty přelévají na základě toho, kdo právě pronáší obhajobu. Jde o vyhrocený herecký dialog, v němž si jsou partneři naprosto rovnocenní, a o to drsnější se celý spor jeví. Inscenace vás neohromí nápaditostí ani neotřelostí režijních nápadů, je to však dobré herecké divadlo, které rozhodně má co předat.
Žádné komentáře:
Okomentovat