Autor: Eugene O'Neill
Překlad: Ester Žantovská
Premiéra: 23. 3. 2024
Uvádění: Divadlo v Dlouhé
Režie: Ivan Buraj
Obsazení
Mary Tyronová - Barbara Lukešová
James Tyrone - Jan Vondráček
Jamie Tyrone - Matyáš Řezníček
Edmund Tyrone - Samuel Toman
Služebná Cathleen - Štěpánka Fingerhutová / Táňa Malíková
Terapeut - Daniel Wagner
Délka představení: 3 h 15
Nacházíme se na počátku 20. století v domě, kam se rodina uchyluje během léta, aby tady strávila dovolenou, a čeká nás jeden jediný den v její společnosti. Na první pohled všechno působí jako idylka, při hlubším zkoumání je však jasné, že je to pohoda jenom zdánlivá. Každý z přítomných totiž s něčím bojuje a marně hledá způsob, jak s ostatními koexistovat v jednom prostoru, aniž by je příliš zatěžoval, ale zároveň neutrpěl újmu. Máme tady otce a živitele rodiny, který je škrt, pro korunu by si nechal koleno vrtat a neustále se ohání tím, že nemá peníze. Přitom je zatížen spoustou hypoték, protože má potřebu zkupovat úplně zbytečné pozemky, pro něž stejně nemá využití. Vedle něj žije matka, jeho žena, která tráví čas doma nebo v léčebnách podle toho, v jakém životním stádiu se právě nachází. Od porodu nejmladšího syna je psychicky i fyzicky zničená a závislá a přes podporu rodiny se nedokáže z bludného kruhu opiátů vymotat. V domě rodičů se nachází i jejich dva synové - ten starší, béčkový herec s odporem k vlastní práci, který hledá útěchu v hrdle láhve, a mladší se sklony k melancholii, jenž se v životě plácá a nedokáže se rozhodnout, co by vlastně chtěl nebo měl dělat. Rodinu doplňuje ještě sezónní služebná, která k nim ani ke své práci nemá v podstatě žádný vztah a jsou pro ni jenom prostředkem, jak si vydělat na živobytí. Jednotliví členové domácnosti žijí vedle sebe, nikoliv spolu, uzavírají se do vlastních niterních světů, nedokážou otevřeně komunikovat a postupně se ničí a užírají. Atmosféra houstne, eskaluje a směřuje k závěrečnému konfliktu.
O'Neillův text je navzdory svému stáří nadčasový a v dnešní době vlastně i velmi aktuální. Jeho inscenace v Dlouhé je však lehce problematická a působí takřka bezradně. Může se sice opřít o propracované herecké výkony založené na silném psychologickém prožitku, ve více než tříhodinové inscenaci však ani herecký um protagonistů nestačí k tomu, aby si udržel divákovu pozornost od začátku do konce. Inscenace působí, jako by se tvůrci v čele se režisérem Ivanem Burajem nedokázali rozhodnout, jak vlastně chtějí O'Neilla pojmout, takže to nějak zkouší a doufají, že výsledek bude koukatelný. Což o to, on je, ale přesto působí roztříštěně.
Scénografie je realistická, téměř otrocky popisná, čímž od začátku nastavuje atmosféru. Nacházíme se v plně vybaveném obývacím pokoji rodinného domu, který by měl být hřejivým srdcem domu a na první pohled tak i působí, zdání však klame a zdejší útulnost se stává dějištěm všech rodinných dramat. Všechno tady evokuje středostavovskou americkou rodinu počátku 20. století. Sedací souprava, houpací křeslo, bar, lustr i lampy na zdech. Historizujícímu ladění odpovídají i kostýmy evokující domácký poklid, které však částečně mluví i o svých nositelích a především jejich potřebě schovávat se za maskami vylhaných identit.
Všichni herci byli vybaveni porty, je však otázkou, zda to bylo správné rozhodnutí, jelikož kvůli nim dochází k hlasovému zkreslení. Zároveň je kvůli tomu poněkud matoucí částečné využití předtáčených zvukových stop. V některých momentech herci na scéně nemluví a zvuk jde ze záznamu. Dalo by se to považovat za jakési vnitřní monology jejich postav a zřejmě to tak i bylo zamýšleno, problém však je, že zvukově není mezi nimi a klasickou mluvou rozdíl. V některých momentech navíc herci na scéně navzdory záznamu pohybují rty, a to ne vždy zcela synchronně se zvukem, což po chvíli začne rušit a ještě víc to rozbíjí dojem vnitřního monologu.
Cesta dlouhým dnem do noci je z hlediska zpracovávaných témat velmi aktuální a bez ohledu na stáří textu má co předat, inscenace jako taková ale není bez chyb. Tahounem jsou bezpochyby herecké výkony postavené na hluboce procítěném psychologickém herectví, řada inscenačních momentů je ovšem sporných. Ať už jde o scénu rodinné terapie, porty nebo násilné zatmívačky, ani nemluvě o monstrózní stopáži. Z inscenace v některých místech dýchá bezradnost inscenátorů, kteří sice vědí, co by rádi řekli, ale perou se se způsobem, jak to udělat. Rozhodně to není průšvih, nejde však ani o to nejlepší, co se v Praze nabízí k vidění.
Žádné komentáře:
Okomentovat