Autor: Peter Handke
Překlad: Petr Štědroň
Premiéra: 13. 9. 2024
Uvádění: Divadlo Rokoko / Divadlo DISK
Režie: Mykhailo Fedorov
Obsazení
Sára Černochová
Viktorie Hrachovcová
Michaela Krylová
Terezie Hájková
Julie Stejskalová
Jan Roháč
Jan Šmíd
Délka představení: 1 h 30
Handkeho text je typicky postdramatický a nabízí řadu možných interpretací. Tvůrci si mohou hrát s obsahem i formou a předat divákům jeho prostřednictví cokoliv, co považují za důležité. Drama je totiž nejen výpovědí o stavu dnešního světa, ale také o svobodné vůli, nás samých a našich volbách, manipulacích, iluzích... Se správným klíčem může na jeho základě vzniknout velmi působivá a aktuální inscenace. Problém je, že ten se tvůrcům v tomto případě najít nepodařilo, a na jevišti před vámi se tak odehrává hodina a půl koncentrované nudy, která vám nemá co předat, protože ani herci sami jako by netušili, co a o čem vlastně mají hrát.
Ocitáme se v baru zabydleném skupinkou podivných, vzájemně velmi neladících charakterů. Vzadu je barový pult, za ním police s alkoholem, po obou jeho stranách mříže nahrazující stěny. Vlevo se nachází kulečníkový stůl, vpravo pódium s klávesami. Zdá se, že všichni jsou tu více či méně uvěznění, protože cesta ven neexistuje. Celý bar i jevištní akce vlastně vyvolávají dojem jakéhosi až sartrovského předpeklí, v němž se postavy snaží dobrat smyslu vlastní existence. Až na to, že jejich chování, jednání ani mluvení vůbec žádný smysl nedává.
Na scéně se objevuje celkem sedm herců - pět dívek, dva chlapci. Z nějakého důvodu však o sobě všichni mluví zásadně v mužském rodě, aniž by divák dostal jasnější vysvětlení, proč tomu tak je. Genderová fluidnost nebo jakékoliv otázky s ní spojené totiž vůbec nejsou na pořadu dne. Každý charakter má pravděpodobně odkazovat k nějakému konkrétnímu typu osobnosti, ty však bohužel nejsou příliš čitelné. Máme tady jakéhosi východního mystika, který se vždycky náhodně objeví, odhalí drobek své moudrosti a zase zmizí; barmana notorika, který rád dává k dobru historky o tom, jak se "stal" abstinentem, potřeštěnou bláznivku, která neustále úzkostně cucá korále a vyvolává dojem dítěte, jež je snadné pro cokoliv nadchnout; uhlazený prototyp právničky, který si potřebuje všechno zapsat a ve všem mít řád, protože jinak by se její svět sesypal; zdánlivou rebelantku, která se v životě prostě jen tak plácá, nic nebere vážně, snaží se předstírat drsňačku, ale vlastně se tím jen schovává před vlastní existenciální úzkostí; prototyp snaživky, hodné holčičky, která má vždycky na všechno odpověď a ostatní ji pro její šprťáctví už z principu nesnáší; hippie hudebnici, která je zdánlivě nad věcí a žije si ve vlastním světě umění, ale nepřiznaně baží po slávě a uznání, jichž se jí nedostává. Tuhle skupinu vyjma místa, na němž se nacházejí, vůbec nic nespojuje, jejich interakce působí nuceně a ostatně i jejich "charaktery" jsou spíše na efekt a vlastně se s nimi hlouběji nepracuje.
Zdeněk Adamec je inscenace, která si ukousla větší sousto, než je schopná strávit. Text sám o sobě je sice zajímavý, v podání nezkušeného tvůrčího týmu se však jeho hodnota rozplizává v nekonečné nudě. Herci se sice snaží, ale z jejich výkonů čiší bezradnost, protože snad ani sami netuší co a o čem to vlastně hrají. Dramaturgická práce je sporná, režijní poměrně bezradná a zejména nečitelná. Škoda. Potenciál by tu byl, k jeho naplnění je to však zhruba stejně daleko jako ze Země na Měsíc.
Žádné komentáře:
Okomentovat