Autor: Kateřina Tučková
Dramatizace: Daniel Majling
Premiéra: 9. 6. 2024
Uvádění: Stavovské divadlo
Režie: Michal Vajdička
Obsazení
Evarista, řádová sestra - Jana Pidrmanová
Tobie, řádová sestra - Veronika Lazorčáková
Bohdanka, řádová sestra - Berenika Anna Mikeschová
Benigna, matka představená - Jana Tesařová
Saulová, bachařka; posléze Paulita, řádová sestra - Kateřina Winterová
Žofie Burdová, referentka - Magdalena Borová
Alois Stauber, bělovodský páter - Vladimír Javorský
Daniel Felix, biskup tajné katolické církve - František Němec / Hanuš Bor
Leopold Plojhar, kněz a ministr zdravotnictví - Saša Rašilov
Rudolf Havraj, děkan, generální vikář, biskup - Martin Dejdar
Milan Maličký, okresní církevní tajemník - Pavel Neškudla
Otokar Hrůza, předseda SÚC MK ČSSR - Ondřej Malý
Richard Lagner, člen Lidových milicí - Šimon Krupa
Jan Jezbera, pacient léčebny; posléze duchovní - Jakub Burýšek / Hubert Ludwig
Goliášová, vězeňkyně - Klára Vostárková
Délka představení: 3 h 10
Problematická je už sama dramatizace Daniela Majlinga, která se zaměřuje čistě na historickou linku vyprávění a zcela ignoruje veškeré další roviny románu. Je to škoda, protože z mnohovrstevnatého literárního díla se na jeviště přenáší pouze zlomek toho, o čem vlastně je. Zcela se vytrácejí hlavní témata viny a trestu, místo toho divák sleduje tři hodiny postupné likvidace církve, aniž by nějak hlouběji chápal důvody, které k tomu minulý režim vedou. Všechno působí podivně účelově, postavy postrádají hlubší charakter a dění na scéně je navíc poměrně roztříštěné, takže divák neznalý knižní předlohy se v něm lehce ztratí.
Druhým zásadním problémem je fakt, že tvůrci jako by sami nevěděli, o čem chtějí hrát. V rámci dramatizace jsou porůznu vybrány scény z románu, které však bez hlubšího kontextu vlastně nedávají smysl. V rámci inscenace je několikrát demonstrováno, jak se minulý režim choval k církevním představitelům, poukázáno je výhradně na negativní zkušenosti či takové, které se tak alespoň jeví, chybí však přidaná hodnota. Inscenace nemá žádné nosné téma, je to prostě jen sled obrazů, v nichž se těžko orientuje a z nichž si divák odnese dojem, že patřit za komunismu k církvi asi nebylo právě dvakrát příjemné a mohlo to skončit špatně, jako hlavní sdělení současné inscenace je to však přece jen trochu málo.
Scénografie je extrémně jednoduchá, jeviště je po většinu času prázdné a střídavě na něj přijíždí buď dodávka, nebo osobní automobil. Je-li to potřeba, donášejí si herci drobnější kusy nábytku, jako je například lavice na sezení, jinak je však jediným dalším výraznějším scénografickým prvkem padající podzimní listí, které je po různu zametáno a shrabováno. Je otázka, jestli má být symbolem úpadku a konce nebo spíše nových začátků, nebo pouze barevným prvkem v jinak převážně černobílé stylizaci výpravy.
Bílá Voda v Národním divadle je inscenace poněkud rozpačitá. Na vině je v tomto případě už samotná dramatizace, která si nestanovila jiný cíl než co nejvíc očernit minulý režim a vlastně postrádá téma. Z toho plyne jistá plochost charakterů, protože i jinak dobří herci tady nemají co hrát a plácají se po jevišti od ničeho k ničemu. Z vizuálního hlediska je výprava vlastně velmi jednoduchá, funkční, byť nepříliš nápaditá, chtělo by se skoro říct nudná. Převést rozsáhlý románový epos na jeviště je úkol velmi nesnadný a každé literární dílo má svá specifika a vyžaduje úpravy, má-li výsledek sloužit divadelním potřebám. V tomto případě si však tvůrci ukousli přece jen větší sousto, než dokážou strávit.
Žádné komentáře:
Okomentovat