Autor: Lillian Hellmanová
Překlad: Viktor Janiš
Premiéra: 21. 9. 2024
Uvádění: Divadlo ABC
Režie: Michal Dočekal
Obsazení
Regina Giddensová - Ivana Uhlířová
Horác Giddens - Tomáš Pavelka
Alexandra Giddensová - Kateřina Měchurová
Birdie Hubbardová - Nina Horáková
Benjamin Hubbard - Viktor Dvořák
Oskar Hubbard - Milan Kačmarčík
Leo Hubbard - Tomáš Weisser
William Marshall - Tomáš Milostný
Addie - Barbora Bolíková
Cal - Hubert Ludwig
Hlasy sloužících - Veronika Janků a Jan Holík
Další sloužící - Radek Ježil, Zuzana Hykyšová, Lucia Schubert
Délka představení: 1 h 40
Rodina Hubbardových využije každé situace, aby znásobila své rodinné jmění, protože peníze nesmrdí. Kupříkladu teď se jim povedlo uzavřít velmi výhodný obchod s Marshallovými přádelnami, díky němuž už nebude nutné jejich bavlnu převážet ke zpracování z plantáží stovky kilometrů na sever, nýbrž všechno se odbude pěkně v hranicích jejich státu. Má to jen jeden drobný háček. Aby mohli obchod definitivně stvrdit, potřebují hotovost. Po třetině poskytne každý ze dvou bratrů, ta zbývající má být od manžela jejich sestry. Ten se ovšem na celý ten obchod příliš netváří. Text byl oproti originálu seškrtán, to však pomáhá koncentrovat celý konflikt na užší prostor a umožnit ostřejší eskalaci vzájemných vztahů.
Inscenace zaujme už svou vizualitou. Barevně se totiž nese v teplých, zemitých odstínech, které na jednu stranu vyvolávají dojem vřelosti, svázanosti s půdou a jejími dary, zároveň však barevnou paletou vyvolávají dojem staré sépiové fotografie, bezčasí zachyceného v nekonečnu. Jako by svět, který Hubbardovi reprezentují, patřil minulosti a oni jenom velmi opatrně hledali cesty, jak z něj otevřít dveře do budoucnosti. Scéna má dva dominantní prvky - schodiště v zadní části jeviště a gauč v popředí. S tím se různým způsobem manipuluje, takže chvíli je otočen čelně k divákům, v další moment stojí šikmo nebo úplně kolmo. Všechny zásadní zvraty pak jako by se odehrávaly právě v rámci jednoho z těchto ústředních scénických prvků.
Všechny postavy, které se na scéně objeví (snad s výjimkou pana Marshalla), jsou morálně šedé a rozštěpené ve svých vlastních dilematech. Divák má šanci sledovat postupný rozklad jedné rodiny v důsledku hraní si na něco, čím vlastně není. Každý charakter jako by bojoval s vlastními vnitřními démony, jimiž se střídavě nechává ovládat, nebo naopak ovládá je. Tvůrci promyšleně pracují s jejich vzájemnou dynamikou i osobnostními kontrasty, což je ještě podtrženo precizními hereckými výkony.
Lištičky jsou vizuálně i herecky velmi působivou inscenací rezonující s dnešní společností a jejími problémy. Tvůrcům se povedlo pojmout téměř sto let starý text velmi aktuálním způsobem a otevřít otázky, které zůstávají nadčasové a palčivé. Tvůrci polemizují o vztahu k majetku i vztazích mezilidských a pouze pootevírají dveře k divákovým vlastním odpovědím a interpretacím. Navíc se velmi povedlo obsazení, které má skvělou vzájemnou energii i chemii. Sečteno podtrženo, Lištičky za zhlédnutí rozhodně stojí.
Žádné komentáře:
Okomentovat